Oba po skončení minulé sezony angažovaly trenéry bez prvoligových zkušeností, oba vypadly v prvním kole evropského poháru, oba ve stejný čas trenéry vyměnily.

A stejné starosti zřejmě budou liberecký i jablonecký klub provázet i nadále.

Liberec i Jablonec majíza sebou nepovedených šestnáct podzimních kol. Slovan okupuje jedenáctou příčku, Jablonec je čtrnáctý. Oba kluby vědí, že jaro musí být mnohem vydařenější.

A vedení obou klubů začalo ihned po skončení podzimní části ligy shánět posily.

„Je třeba zlepšit tlak na hráče z hlediska konkurence, která kádru chyběla, takže chceme jeho obměnu. Schází nám hráči typu Pilného, kteří bojovností strhávají ostatní,“ uvedl liberecký trenér Ladislav Škorpil.

„Chceme do Jablonce přivést hráče, kteří budou schopni herní kvalitu přeměnit v góly,“ řekl zase trenér Jablonce František Komňacký.

Podještědské momenty ligy

Liberec, Jablonec n. N. - Jak šel podzim fotbalového Jablonce a Liberce optikou nejvýznamnějších událostí?

Jaké zajímavé momenty jim první polovina soutěže přinesla?
1. Návrat Pelty. Na předsezónní tiskové konferenci oznámil Miroslav Pelta návrat do Jablonce. Muž, který Jablonec před třinácti lety přivedl mezi prvoligovou smetánku, tehdy prohlásil: „Od 1. srpna budu na sto procent ve službách Jablonce. Potřebujeme zajistit provozní financování klubu. Teď musím dát veškerou energii do toho, aby se to povedlo.“
2. Pražská „S“ zkazila premiéru. V úvodním kole Liberec sice na hřišti mistrovské Sparty prohrál „jen“ 0:1, překvapil však tím, že si za celý zápas vypracoval jen jednu gólovou příležitost. Jablonec podlehl stejným rozdílem doma Slavii. Neslavnou premiéru tak zažil trenér Liberce Michal Zach a Jablonce Luboš Kozel, kteří koučovali v první lize poprvé.
3. Čekání na první ligový gól. Oba kluby se dočkaly až ve 3. kole. Čekání Liberce, dlouhé 247 minut, ukončil v Ostravě Jan Nezmar, Jablonec se poprvé radoval po 192 minutách. Proti Mladé Boleslavi se trefil Josef Hamouz.
4. Pudilova aféra. Daniel Pudil se na podzim v lize za Liberec trápil, dokonce byl přistižen, jak řídí pod vlivem alkoholu. Následně odešel na hostování do Slavie, v jejímž dresu zářil a probojoval se i do reprezentace.
5. Sbohem, Evropo. Již v červenci Liberec ostudně vypadl ze druhého kola Poháru Intertoto s Tobolem Kostanaj z Kazachstánu. S evopskými poháry se příští měsíc rozloučil i Jablonec, který nestačil na vídeňskou Austrii.
6. Čekání na první ligové vítězství. Liberec vybojoval premiérové tři body až v 7. kole, kdy 2:0 porazil Plzeň, Jablonečtí se z prvního vítězství radovali o tři kola dříve, když 1:0 zdolali České Budějovice.
7. Vyhazov trenérů. Po devíti kolech měli oba podještědské týmy totožnou bilanci. Jedno vítězství, 6 bodů na kontě a skóre 5:10. Oba se dělily o předposlední příčku a oba se rozloučily s dosavadními trenéry. A vedení obou klubů vsadilo na zkušenost. Luboše Kozla v Jablonci nahradil František Komňacký, Michala Zacha vystřídal Ladislav Škorpil, který Slovan dovedl k prvnímu mistrovskému titulu.
8. Oživení Liberce.
S příchodem Ladislava Škorpila Liberec ožil. Během tří následujících zápasů Slovan vybojoval o jeden bod více než v předchozích devíti dohromady.
9. Ladislav Škorpil vedl Liberec v jedenáctém podještědském derby. A ani tentokrát neodcházel poražen.
10. Minela rozhodčího. Nevídanou chybu předvedl rozhodčí Radek Kocián v zápase Liberce s Mostem. Hru bezdůvodně přerušil těsně předtím, než Most vstřelil gól. Liberec nakonec 2:1 vyhrál.

PROGRAM LIBERCE

3.1. kondiční testy v Praze
4.1. trénink v Liberci
5. – 12. 1. týdenní kondiční soustředění v Bedřichově v Jizerských horách
15., 16. a 17. 1. přípravné miniblok v Nymburce
16., 19. a 23. 1. zápasy na Vyšehradě v rámci Tipsport ligy
29. 1. – 6. 2. zápasové soustředění na Kypru, kde Liberec sehraje čtyři zápasy. Jedná se se Steauou Bukurešť.
Generálku na první jarní zápas sehraje Slovan s Bohemians

Papoušek zůstává

Liberec - FC Slovan Liberec prodloužil smlouvu s Petrem Papouškem. „Petr je prvním z hráčů, se kterým se Slovan dohodl na prodloužení smlouvy,“ řekl sportovní manažer Josef Jinoch.
Třicetiletý záložník přišel do Liberce v roce 2002 a za Slovan odehrál 140 ligových zápasů, ve kterých vstřelil 15 gólů.
„V Liberci se cítím dobře, věřím, že to nejhorší máme za sebou a v tabulce se brzy dostaneme zpět nahoru,“ řekl Petr Papoušek.

Škorpilovi schází srdcař à la Pilný

Liberec - Trenér Slovanu Ladislav Škorpil rozdělil své podzimní sedmikolové působení v Liberci na dvě části. Povedenou a méně podařenou.

Po výhře nad Jabloncem jste říkal, že jste se Slovanem předčili očekávání. Platí to i po 16. kole?

Neplatí. Nemůže to platit. Mé působení je rozděleno do dvou částí. V prvních čtyřech zápasech jsme získali 10 bodů, ve zbývajících třech pouhý bod. Celkově k určitému posunu nahoru došlo, tak to mohlo být lepší.

Proč se ve druhé části nedařilo?

Největší problém jsme měli v tom, že jsme dostávali blbé góly jako první. Statisticky skončí většina utkání podle toho, kdo dá první gól. My jsme to naplnili v plné míře. Tři zápasy, ve kterých jsme dali první gól my, jsme vyhráli.

Kdežto v ostatních se první trefil soupeř…

A když vezmeme poslední tři zápasy, tak to byly góly blbého rázu. Čím jsou blbější, tím mužstvo psychicky více zdeptají. V Budějovicích jsme inkasovali ze 30 metrů po chybě brankáře, s Brnem jsme dostali gól po několika tečích jak v billiáru a na Bohemians jsme dostali gól, kdy stoper Polák napálil míč do Škody a od něj se odrazil do brány.

Co je tedy podle vás třeba zlepšit, aby se Liberec na jaře vyvaroval podobné „druhé části“?

Všechno. My nemůžeme mít jiný cíl pro jarní část, než se co nejrychleji odpoutat od společnosti týmů, jejichž cílem je záchrana. Je to o práci a myslím si, že z naší strany bude kvalitní. Podařilo se nám dát dohromady po trenérské stránce velmi dobrý realizační tým. V lize jeden z nejlepších. Z tohoto pohledu obavu nemám. Jde o to, aby to našlo tu správnou odezvu u hráčů v podobě maximálního přístupu. Tomu je ale třeba jít naproti obměnou kádru. Je třeba zlepšit tlak na hráče z hlediska konkurence, která kádru chyběla, takže chceme jeho obměnu.

V čem bude spočívat?

Liberec by měl být silnější především mentálně. V minulosti byl Liberec pro soupeře nepříjemný především svou mentalitou. Schází nám hráči typu Pilného, kteří bojovností strhávají ostatní. Nám zbyl jen Janů a Nezmar. A ti byli zranění. Mužstvo potom má problém, protože to není jen o tom, jak kdo umí kopnout do balónu, ale co do toho také dá.

Máte už nějaké takové hráče v hledáčku?

Řešili jsme to a průběžně to řešíme. Je to ale na úrovní přání a viděných potřeb. Od toho se to sice musí odvíjet, ale finále je těžko v dohledu, protože žijeme v tržním hospodářství.

Budete požadovat stáhnutí hostujících hráčů?

Hráči jako Radzinevičius, Matula či Brezinský by v Liberci měli uplatnění již na podzim. Zimní přípravu s Libercem absolvují. U Brezinského je to ovšem složitější, protože o něj je zájem ze zahraničí.

Mrzí vás, že Danil Pudil zůstává ve Slavii i na jaře?

Mě mrzí, že vůbec odešel. Nemohu s tím ale nic dělat, protože se tak stalo ještě před mým příchodem a smlouva je nastavená tak, že nelze nic jiného dělat, než se jí držet.

Jablonec hledá posily do ofenzivy

Jablonec n. N. -Měl o něj zájem Liberec, Jablonec byl však pohotovější. Zkušený trenér František Komňacký vedl Jablonec v sedmi podzimních kolech, ve kterých získal celkem osm bodů. Problém jablonecký trenér vidí především v útoku. „Mužstvo příliš gólů nedostává, ale tvořivá hra dopředu a do koncovky je špatná,“ uvedl.

Jak jste s podzimní části ligy strávené v Jablonci spokojen?

Samozřejmě, že jsem nespokojen. Do Jablonce jsem přišel s cílem vyvést mužstvo ze sestupových příček a dovést ho alespoň do klidného středu tabulky, což se mi nepodařilo.

Osm bodů ze sedmi kol je pro vás asi málo…

To ano. Chtěli jsme bodů více a myslím si, že v silách mužstva to bylo. Nicméně se nám to nepodařilo, takže jsme nespokojeni.

Proč podle vás Jablonec nezískal bodů více? Kde hledat příčiny jablonecké krize?

To není otázka posledního měsíce nebo dvou. Mužstvo udělalo na jaře deset bodů, což už asi mělo něco signalizovat. Problém je především v oblasti hry v ofenzivě, ve které se nejen nám, ale i předchozím kolegům, nepodařila mužstvu vtisknout potřebná údernost. To je náš problém. Mužstvo příliš gólů nedostává, ale tvořivá hra dopředu a do koncovky je špatná.

A máte již nějaký plán, jak to zlepšit?

Uvažujeme různými směry. A jedním z nich je, abychom do Jablonce přivedli hráče, kteří budou schopni herní kvalitu přeměnit také v góly. Takže jednou z cest je, abychom do mužstva přivedli útočníky a ofenzivní typy, kteří by tuto nemoc vyléčili.

A další cesty?

Druhou věcí je, abychom se v tréninku a v přípravných zápasech zaměřovali na koncovku, abychom pracovali na standardních situacích, které zápasy často rozhodují. Těch možností, jak náš stav vylepšit je více.

Máte už nějaké posily vyhlédnuté?

Jednáme s několika fotbalisty. Ať už ze Slovenska nebo v Čechách, na zkoušce momentálně máme i hráče z Makedonie. Pan Pelta je jistě zkušeným manažerem, aby si s tím poradil. Okysličení a a příchod nové krve do mužstva je podle mého názoru nutné.

PROGRM JABLONCE

5.1. Dukla Praha (10.15) Tipsport cup, hřiště Vyšehrad
12.1. V.Plzeň – (10.15) Tipsport cup, hřiště Vyšehrad
16.1. FC Hradec Králové – 11.00 UMT Mšeno (Nymburk)
19.1 Sn. Liberec – (10.15) Tipsport cup, hřiště Vyšehrad
23.1. SK Hlavice – UMT Mšeno čas bude upřesněn
26.1. FK Ústí n. L – UMT Mšeno 11.00 Tipsport liga – semifinále
27.1. (v případě účasti v TL – 11.00 B tým), Tipsport liga – finále
10.2. Dynamo Drážďany – Pirna 14 hodin, tráva