Co vás přimělo přijmout nabídku Liberce?

Přimělo? To zní jako násilí. To byste ale pravděpodobně použil termín přinutilo. Dobrá, zůstaňme u slova přimělo. V celé záležitosti bylo rozhodující to, že jsem v Liberci byl pět let a jeden měsíc. A můj vztah k Liberci nebyl a ani nezůstal platonický. Vzhledem k tomu, co jsem zde prožil a jak se zde ke mně chovali, to trochu pokládám za svoji povinnost. Takže, můžu-li nějak pomoci, nezdráhal jsem se.

Proč jste si za svého asistenta vybral Luboše Kozla?

Trh to nabízí a na trhu je třeba brát, co je dobré a dokud to je. Co kdyby byl asistent Luboš Kozel již za týden ve Spartě?

A jak to vypadá s ostatními členy realizačního týmu?

Dát dohromady životaschopný realizační tým je úkolem nejbližších dnů. Kandidáti do něj jsou ti, kteří zde doteď působili a zároveň i několik jiných dalších, které je ovšem v tuto chvíli bezpředmětné specifikovat. Pochopitelně, že musí být dán dohromady co nejdříve a co nejlépe. To je to nejdůležitější. Potom teprve můžeme pokračovat dál směrem k hráčům. Obráceně to nejde. A myslím, že jsme schopni dát dohromady tým, že všichni budou zírat. Tím pádem se vytvoří předpoklady pro to, abychom byli úspěšní a já tu nebudu muset být zbytečně dlouho. Smyslem mého života není umřít na stres. I když, pokud se vítězí, je stresu méně, ale zase více úrazů z opilosti.

Co myslíte, že Slovanu nejvíce schází?

Liberci nejvíce schází body. To znamená, že je potřeba je začít získávat. A ten prostor pro ně se s přibývajícími koly zmenšuje.

Budete požadovat posílení kádru?

Situace si žádá analýzu kádru a analýzu tvorby mužstva. Mužstvo nemůže být poskládané halabala podle toho, jestli se zrovna nabízí nějaký výhodný kšeft nebo podobně. Mužstvo musí být cílevědomě tvořené se zohledněním typologie hráčů, jejich výšky, věku a celé řady dalších faktorů. K nějakému závěru lze dojít až po takovéto revizi.

Na co se zaměříte nejdříve v práci s týmem?

První věcí je vyřešit otázku atmosféry. Žít s mužstvem, které je neúspěšné, není jednoduché. Do nepohody, která tu je, je potřeba přinést relativní pohodu. Vždy jsem velice dbal na to, že pokud jsou někde eventuelní rozpory na mezilidské úrovni, aby se tyto hroty ulámaly.

Před devíti lety jste nastupoval do přípravy, teď do rozjeté soutěže. Je v tom nějaký rozdíl?

Tohle je vždycky obtížnější. Když je více času, pracuje se lépe. Řada informací se dá ověřit, kdežto teď se musí informacím věřit.

Kde byste chtěl vidět Slovan po podzimu?

Dvacet jedna a šest je dvacet sedm bodů. Takže to bychom mohli být kolikátí? Každý rok jsem se Slovanem vstupoval do ligy s tím, že chceme udělat bodů devadesát. A vždycky mi to hráči doje… už někdy ve druhém kole. Můj rekord je, že jsme poprvé prohráli až ve čtvrtém kole.

V úterý budete představen hráčské kabině. Jak myslíte, že budou vaši noví svěřenci reagovat na to, že je povedete?

Budou nadšení!

Ladislav Škorpil

- trénoval v minulosti vedle Liberce i Hradec Králové, pražskou Duklu nebo Dunajskou Stredu.
- Stal se čtvrtým novým trenérem v letošní ligové sezoně; kouče dosud vyměnili rovněž v Jablonci, Českých Budějovicích a Mladé Boleslavi.

Začíná éra Škorpila číslo dvě!

Období dohadů končí! Odvolaného trenéra Liberce Michala Zacha nahradí Ladislav Škorpil, který s klubem podepsal smlouvu na neurčito.

„Hledali jsme kouče, který z hráčů sejme psychickou deku a připraví takový realizační tým, abychom v lize hráli důstojnější roli než dosud,“ uvedl ředitel klubu Libor Kleibl, který popřel, že by Liberec jednal také s někým jiným.

„Já jsem se bavil pouze s jedním trenérem a to byl pan Škorpil,“ dodal Libor Kleibl. Ve fotbalových kuloárech se ještě spekulovalo o Jaroslavu Hřebíkovi, Jozefu Chovancovi či Jiřím Kotrbovi.

Svůj realizační tým sestaví Ladislav Škorpil v nejbližších dnech. Jedno jméno je již jisté. Za svého asistenta si vybral Luboše Kozla, který byl před týdnem odvolán jako hlavní trenér od sousedního Jablonce.

„Nabídka mě překvapila. Minulý týden jsem se ani nenadál, že takhle rychle opět naskočím do ligového kolotoče. Jsem rád, že mohu dělat s tak zkušeným trenérem,“ řekl ke své nové funkci Luboš Kozel s tím, že asistentský post ve srovnání se svým předchozím působením jako degradaci necítí.

Libereckého mužstva se nová trenérská dvojice poprvé ujme v úterý.
Výhodou Ladislava Škorpila je, že mnoho fotbalistů ze současného kádru Liberce již velmi dobře zná ze svého předchozího působení.

Zkušený kouč trénoval Slovan od zimy 1998 do ledna roku 2004. V roce 2002 jej spolu s Josefem Csaplárem přivedl k libereckému prvnímu mistrovskému titulu.

Ani po svém odchodu k fotbalové reprezentaci do 21 let kontakt s Libercem neztratil.

Na vlastní oči například letos sledoval vystoupení Liberce v kazašské Kostanaji v Poháru Intertoto či jedinou letošní výhru Slovanu s Plzní.

„Jestli Liberec vyhrál kvůli tomu, že jsem tu byl, tak je to nadějné,“ smál se nový liberecký trenér.

Na úvod ho čeká velmi těžký start. V příštím kole jede Liberec do Mladé Boleslavi a poté přivítá na svém stadionu Slavii.

(Hynek Preisler)