Vedení libereckého klubu s ním podepsalo smlouvu na tři roky a Zlámal se už včera zapojil do přípravy.

„Jednání se Spartou bylo korektní a rychlé. Zdeněk Zlámal zvýší konkurenci v našem brankářském týmu, do konce přestupního termínu ale počet gólmanů snížíme na tři,“ řekl sportovní ředitel klubu Josef Jinoch.

Vedle Zbyňka Hauzra a Zlámala jsou zatím v kádru ještě Maxims Uvarenko a Petr Bolek. „Sezonu zahájí jako první brankář Zbyněk Hauzr, na tom se nic nemění,“ řekl trenér Michal Zach. „Nicméně jsem rád, že se podařilo Zlámalův přestup uskutečnit ještě před startem ligy,“ doplnil. V úvodním kole se Liberec v pondělí představí právě na Spartě.

Zlámal, jehož strýc František byl dlouholetou oporou Slavie, začínal s fotbalem v Hulíně, následovaly Kroměříž, Sparta, hostování ve Zlíně, kratičký návrat do Sparty a teď je v Liberci.

Tady už ale před dvěma lety „jednou nohou“ byl, když si ho v Kroměříži vyhlédl tehdejší sportovní ředitel Slovanu Maier. Zlámal tu dokonce podepsal smlouvu, ale nakonec mu ji otec i manažer Nehoda rozmluvili a přesvědčili ho, ať podepíše Spartě.

Za dvojí podpis smluv se tehdy dostal před disciplinární komisi ČMFS, hrozil mu podle řádů až dvouletý zákaz činnosti, nakonec z toho byla „jen“ pokuta 100 000 korun, kterou podle kuloárních informací stejně uhradila Sparta. Ta jej nakonec poslala na hostování do Zlína. V nejvyšší soutěži zatím odchytal 19 zápasů, v nichž osmkrát uhájil čisté konto.

Po přestupu sparťanské jedničky Blažka se Zlámal letos vrátil do Sparty, absolvoval s ní i letní přípravu a čekalo se, že se popere o místo jedničky se zkušeným Poštulkou.

Tento týden však Sparta naprosto nečekaně koupila Kozáčika ze Slavie a události nabraly rychlý spád.

Zdeněk Zlámal se v pátek deset minut po podpisu smlouvy na stadionu U Nisy svěřil: „To, že Sparta koupila Kozáčika, byl pro mě šok. Vůbec jsem nic takového nečekal, nebyly žádné náznaky. A najednou jsem si to doma přečetl na teletextu… Nevěděl jsem, co se mnou bude. Začaly chodit nějaké nabídky z různých klubů. Ve čtvrtek mě oslovil Liberec, předložil návrh smlouvy a já jsem se rychle rozhodl. Byla to pro mě jednoznačně nejlepší varianta, Liberec považuji za jeden z nejvýznamnějších klubů u nás. Navíc mi to teď doporučil strejda, který zná libereckého trenéra brankářů pana Veselého a říkal o něm, že je to výborný trenér a výborný člověk. Tak věřím, že mě něco naučí.“

Liberec chválíte, ale před dvěma lety jste se k němu otočil zády…

„Vložila se do toho Sparta a já jsem udělal chybu. Nebyla jen moje, ale hlavně moje. Už za nějaký čas jsem toho litoval. A lituju toho i teď, vždyť už jsem tu mohl dva roky být. Teď jsem zároveň ale hrozně rád, že to dopadlo takhle.“

Ve Spartě jste se potýkal s brankářskou konkurencí. Jak to vidíte v tomto směru v Liberci?

„Úplně stejně. Jsou tu tři kvalitní gólmani a já prostě musím dělat všechno pro to, abych se porval o místo. Hned na začátku mi bylo řečeno, že současnou jedničkou je Zbynďa Hauzr a já to naprosto respektuji, zvlášť když jsem přišel tři dny před prvním mistrákem.“

Máte za sebou první trénink. Jak se vám po úvodních dojmech zamlouvá atmosféra, jak vás přijala kabina?

„Tak z toho jsem zatím úplně nadšený, čiší tu ze všeho taková pohoda. Když jsem poprvé vstoupil do kabiny, tak začala tleskat! To jsem tedy čuměl.

“Budete v Liberci přebývat, nebo hodláte dojíždět?

„Zatím budu dojíždět z Prahy, kde mám byt. Pan Kleibl mi ale slíbil, že mi tu něco sežene, takže potom bych zůstával v Liberci.“