Do Liberce v létě předtím přestoupili Petr Krátký (Mladá Boleslav), Adam Petrouš (Ankaraspor), Radek Bejbl (Rapid Vídeň), Miroslav Holeňák (Mattersburg, zatím bez transferkarty), bratři Radek Dejmek a Robin Dejmek ze Slavie Praha a Brazilci Hudson (Atlético Sorocába) a Jales (Joinville E. C.).

Z týmu odešli Kostaričan Winston Parks a Brazilci Rick a Sales, kterým skončila smlouva, resp. nebyla na ně uplatněna opce, Juraj Ančic po návratu z hostování ve Spartě přestoupil do Žiliny, Litevec Tomas Radzinevičius byl po návratu z hostování z Kladna poslán na další hostování do Českých Budějovic, kam zamířil na hostování také Daniel Rehák. Na hostování do Opavy odešel Milan Matula.

Vysoký počet hráčů na soupisce je kontrastem oproti situaci na jaře, kdy se tehdejší trenér Vítězslav Lavička potýkal s výrazně užším kádrem.

„Po nevydařeném závěru loňské sezony a následném vyřazení z Poháru Intertoto jsme chtěli posílit a doplnit mužstvo tak, abychom znovu bojovali v ligové špičce o evropské poháry. A také aby měl trenér kam sáhnout v případě jakýchkoli komplikací,“ řekl sportovní ředitel Josef Jinoch, který po minulé sezoně nahradil odstoupivšího Ladislava Maiera.

„Máme poměrně dost hráčů, kteří mohou nastoupit jak na postu stopera, tak defenzivního štítu v záloze. Byl to záměr. Například pro talentovaného obránce Jana Poláka je určitě lepší devadesátiminutové herní zatížení v třetiligové rezervě, než když musel sedět na lavičce áčka, aby jistil zadní řady pro případ zranění některého ze stoperů. Co se nám úplně nepodařilo, je získání více hráčů pro ofenzivu. Měli jsme nějaká jednání, ale vyhlédnutí hráči se nakonec rozhodli jinak.“

Jinoch na včerejší tiskové konferenci také odhalil svůj záměr ohledně počtu profesionálních hráčů klubu. „Do budoucna bych byl rád, kdyby v kádru A mužstva bylo 26 hráčů a v kádru B týmu 15 hráčů s profesionální smlouvou. Mezi nimi by měli být i talentovaní hráči dorosteneckého věku.“

Odmítl komentovat počínání Slavie, která z Rakouska stále nevyžádala transferkartu Miroslava Holeňáka. Jeho kauzu bude v nejbližších dnech řešit ČMFS. Slavia chce za Holeňáka sumu, kterou Slovan neakceptuje a případ se možná dostane ke smírčí komisi.

Trenér Michal Zach řekl, že v této chvíli je se stavem posílení kádru spokojen. „Přišli k nám jak zkušení, tak mladí hráči. Všechny příchody byly opodstatněné, jedná se o zkvalitnění kádru. Je to ale stále nekončící proces - pokud objevíme pracovitého a ambiciózního fotbalistu, který bude mít zájem do Liberce přijít, rádi ho přivítáme.“

Příprava Liberce se musela přizpůsobit startu v Poháru Intertoto. Začala kondičním soustředěním ve Františkových Lázních a posléze pokračovala přípravnými zápasy i dvěma duely v Intertoto, který skončil pro Slovan brzkým vyřazením kazašským Tobolem Kostanaj. V dalších hledáních soupeřů do přípravy se potom muselo spíše improvizovat, protože spíše se počítalo s postupem.

Oficiální generálkou před ligou bylo minulou neděli utkání v Českých Budějovicích, které Liberec prohrál 1:2, ale ještě ve středu sehráli Liberečtí v Nymburce poněkud utajený modelovaný zápas s akademickým výběrem ČR, který porazili 4:3.

Před prvním zápasem v pondělí na Spartě Zacha trápí doznívající zranění některých hráčů, hlavně útočníků. „Na Spartě nemůžeme počítat s Dortem, málo pravděpodobný je start Blažka,“ posteskl si Zach. Navíc Nezmar nemůže nastoupit kvůli karetnímu trestu ze závěru minulé sezony. Kromě toho je stále mimo hru dlouhodobě zraněný Frejlach, otazník visí nad startem Brezinského.

Naopak své zdravotní potíže již doléčili obránci Šinglár a Janů, kteří budou na Spartě k dispozici.

Kapitán mužstva Tomáš Janů řekl: „Všichni hráči se na zápas na Spartě těšíme. Bude to správný ostrý start určitě před výbornou diváckou kulisou. Chceme napravit vyřazení z Intertoto Cupu a na Spartě uspět. Příprava byla určitě náročnější než ta loňská. Tréninky byly opravdu tvrdé. Jsem ale přesvědčen, že jsme dobře připraveni. Naše cíle se nemění, chceme se prát o čelo tabulky a příští rok pod Ještěd vrátit evropské poháry. Atmosféra v kabině je dobrá, noví hráči zapadli skvěle.“