„Vlastně si trochu oddychnu, jen když jsou fotbalisté na soustředění mimo Liberec, kdy se o ně nemusím starat. Jinak jednáme nejen o posilách, ale teď třeba i o Poháru Intertoto,“ říká Josef Jinoch.

Jaké kompetence máte v klubu jako sportovní manažer?

Mým úkolem je vytvořit fungující sportovní úsek FC Slovan Liberec. Nejen na jednu sezonu, ale i do budoucna. Starám se o tréninkové plány, hráčské kádry či trenérské obsazení.

Mluvil jste již se svým předchůdcem ve funkci sportovního manažera Ladislavem Maierem?

Po jeho odchodu ze Slovanu jsme se pouze dvakrát potkali, kdy jsme se jen pozdravili. Věřím ale, že si jednou čas uděláme a promluvíme si, jak se na dva roky ve Slovanu dívá.

V Liberci jste již jako sportovní ředitel působil v letech 2000 až 2002. Změnilo se ve Slovanu něco během té doby?

Za mého prvního působení jsme poprvé vyhráli pohár, poprvé hráli evropský pohár a poprvé vyhráli ligu. Všechno v té době bylo rychlejší a hektičtější. Dělali jsme to ve čtyřech lidech. Dnes již klub funguje na profesionální bázi, kdy je sportovní úsek od klubu jako provozní organizace oddělen. Myslím, že časem bude klub sportovnímu úseku sloužit jako servisní organizace. Klub se více profesionalizoval. Dnes každý ví, co má přesně dělat.

Souhlasíte s tím, že na konci uplynulé sezony se do výsledků Liberce promítl příliš úzký kádr?

Myslím, že Liberec už neměl v závěru sílu, aby zápasy zvládl lépe. Ale já se nechci vyjadřovat k něčemu, co bylo. Do Slovanu jsem nastoupil s určitou vizí, kterou chci realizovat v praxi. Věřím, že Slovan bude úspěšnější.

Mohl byste svou vizi přiblížit fanouškům?

Nejsem zastáncem rozebírání fungování klubu v novinách. Myslím, že fanoušci poznají sami, že Slovan jde jiným směrem. Všechno se ale ukáže až na hřišti. Já budu jedině šťastný, až si potom fanoušci řeknou: Ano, něco se změnilo. Že je to Slovan, který hraje od první do poslední minuty na vítězství a chce být úspěšný.

Proč Slovan neuplatnil opci na Parkse a Ricka?

Já jsem tu situaci zdědil. Řešilo se to současně s mým příchodem. Řeknu to úplně teoreticky. Pokud někde hrají zahraniční hráči, měli by být jasně lepší, než ti domácí. Tím si myslím, že je vše řečeno.

Co byste říkal na návrat Jiřího Štajnera, Václava Kolouška či Jozefa Valachoviče?

Teď mají své plány a smlouvy v jiných mužstvech. Pokud ale budou mít zájem, tak o tom s nimi určitě promluvím. Ale pokud by třeba Jirka Štajner hrál do čtyřiceti let Bundesligu a chtěl se potom vrátit do Slovanu, tak si nemyslím, že by se vracel jako hráč.

Rýsují se nějaké další posily?

Ještě jsme neskončili. Již jsme posílili obranu, teď hledáme posily do zálohy a do útoku. Uvidíme, jak se nám povede rozjet soutěžní ročník. Věřím, že kdyby se to povedlo, další posily přijdou.

Liberecké béčko opět po roce postoupilo do třetí ligy, kterou již jednou vyhrálo a mohlo postoupit do druhé nejvyšší soutěže. Liberecké vedení to však odmítlo. Jak by se zachovalo teď?

To je předčasné. Já jsem hrozně rád, že je zase ve třetí lize. V béčku mají být mladí a nadějní hráči, kteří se perou o šanci zahrát si za první mužstvo. Pro mě je béčko vrchol mládežnické kopané a zásobárna pro áčko. Neříkám, že není důležité hrát na vítězství a postup, ale já budu raději, když béčko vychová pět hráčů do základní sestavy áčka, než aby bránilo a hrálo s hráči, kteří v lize nikdy hrát nebudou.

Jste proto, aby béčko hrálo na stadionu U Nisy?

To je otázka, kterou teprve budeme řešit. Těžko bude hrát na jednom trávníku ráno béčko a večer áčko. Hodně záleží na kvalitě trávníku.

Přesto. Pokud má být béčko zásobárna hráčů pro áčko, nebylo by kvůli prostorové orientaci lepší, aby hrálo U Nisy?

Řekl bych, že je to jedno, kde hrají. Nemyslím si, že by prostorová orientace měla hráčům vadit v dobrém výkonu. Vždyť ani první mužstvo U Nisy netrénuje.

Co říkáte na ligový los?

Los je hodně zajímavý. Začínáme na Spartě, ale myslím, že na tom nezáleží.Věřím, že začneme tak, aby na našich patnáct domácích zápasů nebylo možné sehnat lístek.