Relativně dobře je na tom Český Dub, který byl sice na počátku jarní části přeboru blízko sestupovým příčkám, ale famózní série z minulých týdnů (16 bodů z šesti kol!) ho dostala dokonce do první poloviny tabulky.

„Předtím jsme dopláceli na nezkušenost, na problémy s proměňováním šancí. Máme v mužstvu dost mladých kluků, ale já jsem věděl, že jsou dobří, že ta kvalita se projeví a začnou přicházet body,“ hodnotí trenér Českého Dubu Martin Pěnička, bývalý hráč Rapidu Liberec, Slovanu Liberec, Chebu, Slavie Praha a belgického Lokerenu.

Český Dub je nyní sedmý s 29 body a na dvanáctou příčku, která může být sestupová, má šestibodový náskok. Musí tedy být stále obezřetný.

Zato situace Nové Vsi na posledním místě je už takřka beznadějná. Novoveští mají jen 10 bodů, na třináctou Stráž nad Nisou ztrácejí také přesně deset a na dvanáctý Železný Brod třináct bodů.

„Se sestupem jsme již v podstatě smířeni,“ přiznává vedoucí mužstva Nové Vsi Vladimír Štefan. „Chceme soutěž důstojně dohrát a na podzim začít v I.A třídě, uvidíme, jestli seženeme nějaké posily. Teď na jaře naše výkony hodně ovlivnila zranění Pošmourného, Bartůňka a stopera Svobody, který si přetrhal vazy v koleně. Dva mladí hráči jsou na brigádě na Slovensku. Sehráli jsme některé smolné zápasy, jako třeba doma s Mimoní. Že nebudeme bodovat s Pěnčínem–Turnovem nebo s Desnou, s tím se tak trochu dalo počítat, ale hlavně mrzí ztráty se soupeři, s kterými jsme se měli bít o záchranu, třeba se Stráží.“

Pokud Nová Ves sestoupí, opustí nejvyšší krajskou soutěže poprvé od doby, kdy se hraje přebor v samostatném Libereckém kraji, tedy od roku 2002.

V prekérní situaci se ocitá Stráž nad Nisou, další tradiční účastník krajského přeboru. Minulou sobotu sice dokázala porazit silnou Skalici, ale bodovat začínají i další ohrožené týmy z konce tabulky. Železný Brod porazil gólem v nastaveném čase Hejnice, ačkoli ve 4. minutě prohrával 0:2, a jablonecký Pěnčín naprosto nečekaně přivezl tři body z Desné…

Mimo ohrožení nejsou ani v Hejnicích a ve Višňové, přičemž oba tyto celky se zdály po podzimu zcela v pohodě. Nyní musí už také začít sbírat body, počítat a pozorovat, co se děje za nimi. Mají totiž jen 26 bodů a na dvanáctý Železný Brod pouze tříbodový náskok. Dvanácté místo přitom může být sestupové, v případě, že k již takřka jistému sestupujícmu z divize, Sedmihorkám, se přiřadí také Hlavice…