Jugas s Matouškem v uplynulé sezoně hostovali v Jablonci a nyní se přesunou jen o pár kilometrů do sousedního Liberce. „Když jsem s nimi před dvěma týdny mluvil, oba říkali, že by je Liberec zajímal. Někdo se vrací do Jablonce, někdo jde zase k nám. Je tu určitá rivalita, ale není to na úrovni Sparty a Slavie, že by se hráči takřka nenáviděli. Jednoduše se rozhodli pro nás a my jsme rádi, protože nám mohou oba dva pomoct,“ řekl trenér Slovan Pavel Hoftych. „Pozitivní pro nás je, že se rozhodli jít do Liberce, i přesto, že měli jiné možnosti.“

Jugas se potýkal se zdravotními problémy, které ho vyřadily ze závěru jara. Osmadvacetiletý hráč má v lize na kontě 188 startů a osm branek, vedle Slavie a Jablonce působil i v Příbrami, Brně, Zlíně a Mladé Boleslavi.

Také Matoušek zápolil v průběhu uplynulé sezony se zraněním a v jarní části nedal ani jeden gól. V nejvyšší soutěži odehrál dvaadvacetiletý ofenzivní univerzál 50 utkání a vstřelil 16 branek. Stejně jako Jugas působil i v Příbrami. Na hostování ze Slavie získají Liberečtí také devatenáctiletého obránce Daniela Koska, který si v lize dosud připsal jediný start.

„Z Liberce jsme přivedli několik hráčů. My jsme potřebovali kádr také mírně recipročně zúžit a Liberci několik hráčů vrátit. Dlouhodobě se nám hráči, kteří odchází do libereckého prostředí, vyplácí. Jakub Jugas, Honza Matoušek a Daniel Kosek jsou všechno hráči, o které měl Liberec zájem. Potřebují herní vytížení a projevili zájem do Liberce jít. Hráči budou v předním českém klubu a zahrají si o Evropu. Pro všechny strany je to výhodné,“ uvedl slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Slovan přišel o další oporu, osmadvacetiletý Malinský totiž zamířil do mistrovské Slavie, kde už je ex-liberecká trojice útočník Jan Kuchta, obránce Ondřej Karafiát a záložník Jan Beran, byť poslední z nich by měl na severu Čech na podzim ještě hostovat. Po vypršení hostování z Edenu do přípravy Liberce už nenastoupili středopolaři Alexandru Baluta a Jakub Hromada, ze stejného důvodu skončil Ukrajinec Achmed Alibekov. Obránce Matěj Hybš odešel do Plzně a útočník Elvis Mashike Sukisa si hledá nové angažmá.

S Libercem bude zatím trénovat útočník Michael Rabušic, kterému skončila smlouva v Českých Budějovicích. Na severu Čech už v minulosti úspěšně působil.

K týmu se připojili i dva devatenáctiletí útočníci – Černohorec Nikola Gluščevič z mládežnických celků FC Sevilla a stejně starý Slovák Lukáš Csáno z Trnavy. Šanci dostal i záložník Jakub Barac z Varnsdorfu.

„Víme, že do startu sezony potřebujeme ještě další čtyři, ale zase nejsme pod tlakem, že bychom je museli mít ze dne na den. Klidně si počkáme, zda nám nějací hráči vypadnou. Já jsem byl pro, aby se tu objevil Matěj Pulkrab, ale bohužel má zase nějaký problém s nohou. Hledáme hráče, kteří nám mohou pomoci okamžitě. Bavíme se s Rabušicem o možné spolupráci, protože ho stále vnímám jako velmi poctivého fotbalistu,“ řekl Hoftych pro klubový web.

Liberec v uplynulé ligové sezoně obsadil páté místo v tabulce a z kvalifikačního utkání proti Mladé Boleslavi postoupil do 2. předkola Evropské ligy. (mik, čtk)