Liberečtí tak musejí na Slavii spoléhat. Podobně, jako může spoléhat Slavia na Liberec. Sešívaní mají sice na čele tabulky pětibodový náskok na Plzeň a vše mají ve svých rukách, v určité konstelaci by se jim ale náramně hodilo, kdyby Viktoria v neděli pod Ještědem ztratila body. V tu chvíli by totiž titul putoval do Edenu bez ohledu na všechny ostatní výsledky.

Pochopitelně nejde o nic jiného, než o spekulativní hrátky, které do samotného dění na trávnících nemusí promluvit. Na druhou stranu ale z tábora libereckých fanoušků zaznívají obavy z toho, zda Slavia v případě jistoty titulu nezačne s oslavami právě pár dní před finále poháru s Baníkem.

Takové škarohlídy a pochybovače ujišťuje o lichosti jejich obav Jan Sýkora. Hráč, který ve Slovanu hostuje právě ze Slavie.

“Přistoupí k tomu se vším všudy, tak to dělají celou sezonu. Pojedou na sto procent. V každodenním kontaktu s nimi nejsem, ale občas se s nimi vidím a vím, že z jejich strany nehrozí žádné podcenění nebo vypuštění čehokoli. Naopak,” uvedl tvořivý záložník pro webové stránky klubu.

Slovan fandí pražské Slavii

Ve vítaný pohárový triumf Slavie ostatně stoprocentně věří i kouč Zsolt Hornyák, který po posledním utkání prohlásil: “Koukáme se na svůj výkon, bohužel jsme ale trochu vázaní na to, jak to zvládne Slavia. Kdybych měl ale porovnat Slavii a Ostravu, to je kvalitativně nebe a dudy. Takže věřím, že když se nic nestane, tak to Slavia musí zvládnout. A myslím, že zvládne.”

Liberečtí nicméně ještě nemají páté místo jisté, a tak se logicky primárně soustředí na svůj výkon. V nadstavbě zatím ze tří utkání vybojovali čtyři body, dali jediný gól a jediný také dostali. Proti Plzni by rádi domácí publikum U Nisy potěšili výhrou.

“Máme kvalitu na to, abychom Viktorku doma porazili,” řekl Sýkora. Asistent trenéra Miroslav Holeňák rovněž mluvil optimisticky. “Máme velkou motivaci. Plzeň chceme dobrým napadáním donutit k chybám. Pevně doufám, že nám k tomu domácí prostředí s našimi skvělými fanoušky pomůže.”

Liberec nicméně doma porazil Plzeň naposledy před dlouhými dvanácti lety. Celkově je ligová bilance obou soupeřů vzácně vyrovnaná: 44 utkání, 16 výher Liberce, 15 vítězství Plzně a 13 remíz.

Plzeň porazili naposledy před 12 lety

Fanoušci Slovanu před duelem na sociálních sítích hojně vzpomínají na incident z roku 2010. Plzeň tehdy v Liberci vyhrála 3:2 díky kontroverzní brance Jana Rezka. V hlavní roli byl hráč, který v kádru Viktorie figuruje i dnes - Milan Petržela. Tehdejší obránce Slovanu Jiří Fleišman se před ním zraněný skácel k zemi, Petržela ale vzal míč a pokračoval v akci, která skončila brankou. A skandál byl na světě, byť podle pravidel sudí nepřerušil hru a Petržela tak mohl pokračovat. 

“O tom není sporu, ale na druhou stranu jsou nějaká lidská pravidla a pravidla fair play hry a v jejich duchu to prostě nebylo. Plzeň se dostala k míči jedině díky tomu, že Jirka nemohl pokračovat. Neumím si představit, že bych v této situaci já pokračoval ve hře,“ řekl tehdejší liberecký útočník Jan Nezmar.

Plzeň od té doby není U Nisy příliš vítaným týmem. Zápas je na programu v neděli od 15 hodin.