FC Slovan Liberec:

příchody:
Matěj Chaluš (Malmö FF, hostování)
Ľubomír Tupta (Pescara, přestup, uplatnění opce)
Hugo Jan Bačkovský (Sparta Praha, přestup, uplatnění opce)
Filip Horský (Slavia Praha, hostování)
Nicolas Penner (České Budějovice, přestup)
Luka Kulenović (Sloga Doboj, přestup)

odchody:
Victor Olatunji (Sparta Praha, přestup)
Imad Rondić (konec smlouvy)
Karol Mészáros (konec smlouvy)
Matěj Valenta (Slavia Praha, návrat z hostování)
Gigli Ndefe (Baník Ostrava, návrat z hostování)
Matyáš Kozák (Sparta Praha, návrat z hostování)
Theodor Gebre Selassie (konec kariéry)

I když se na první pohled může zdát, že změn v kádru Slovanu bylo mnoho, na liberecké poměry se jednalo o klidnější přestupové období. K největším ztrátám se řadí určitě konec kariéry Thea Gebre Selassieho a přestup Victora Olatunjiho do pražské Sparty. První jmenovaný pomáhal svými zkušenostmi z Bundesligy a reprezentace v obranných řadách. Nigerijský útočník se pak během krátkého jarního působení pod Ještědem stal oblíbencem fanoušků a svými góly výrazně pomohl zacelit díru po Micku van Burenovi.

Gigli Ndefe přišel zalepit díru při zranění Michala Fukaly, a tak by neměl Liberci tolik scházet. Na post Matěje Valenty má pak trenér Kozel typologicky podobné hráče. Ani v tomto případě by tedy ztráta mladého záložníka neměla být tolik znát. Matyáš Kozák se na severu Čech příliš neprosadil a s dvojicí Imad Rondić, Karol Mészáros se už v klubu nepočítalo, tudíž se v podstatě nejedná o ztráty.

Victora Olatunjiho by mohl nahradit chorvatský útočník s kanadskými kořeny Luka Kulenović, který přišel z bosenského celku Sloga Doboj a jeví se velice slušně. Gebre Selassieho zase nahradí starý známý Matěj Chaluš, vracející se pod Ještěd na hostování. Zajímavými akvizicemi mohou být mladíci Filip Horský s Nicolasem Pennerem. V prvním případě se jedná o útočníka, druhý jmenovaný je záložník, který prošel například Juventusem Turín a Luboš Kozel ví, jaký má v sobě potenciál, jen ho probudit.

Celkově tedy kádr Slovanu příliš nezeslábl a klubu se povedlo při ztrátě zareagovat a na daný post sehnat adekvátní náhradu. Tým zůstal celkem pohromadě, a tak by mohl v letošní sezoně pomýšlet na první šestku.

TIP Deníku: 6. místo, 43 bodů

FK Jablonec:

příchody:
Vilém Fendrich (Olomouc, volný hráč)
Vojtěch Myška (Žižkov, volný hráč)
Haiderson Hurtado (MFK Skalica, přestup)
Matěj Polidar (Sparta Praha, hostování)
Adrián Slávik (Banská Bystrica, volný hráč)
Daniel Souček (Dukla Praha, přestup)
Nemanja Tekijaški (Termalica B-B, volný hráč)
Alexis Alegue (MFK Vyškov, přestup)
Patrik Schön (Varnsdorf, přestup)
Filip Souček (Sparta Praha, hostování)
Vakhtang Tchanturishvili (Zlín, volný hráč)
Václav Drchal (Sparta Praha, přestup)
Matouš Krulich (FC Turín, volný hráč)
Matěj Náprstek (Norimberk, volný hráč)

odchody:
Jan Král (Eupen, návrat z hostování)
Michal Surzyn (Pardubice, přestup)
David Heidenreich (Atalanta Bergamo, návrat z hostování)
Pavel Šulc (Viktoria Plzeň, návrat z hostování)
Václav Sejk (Sparta Praha, návrat z hostování)
Jakub Surovčík (Sparta Praha, přestup)
Tomáš Malínský (rozvázání smlouvy)

V Jablonci se přes léto prohnal uragán. Jak jinak nazvat obměnu kádru, kdy přišlo hned 14 nových tváří a 7 odešlo. Změna se udála také na lavičce, kde Davida Horejše vystřídal Radoslav Látal. Ten ale za tak razantní obměnou nestojí. „Moje představa to nebyla, ale pana majitele. Pan Pelta chtěl kádr obměnit, už když semnou probíhaly jednání. Říkal, že chce udělat velkou obměnu,“ prozradil pro klubový web.

Je všeobecně známo, že jablonecký klub se kvůli kauze svého majitele potýká s finančními problémy. I z toho důvodu tak přišlo hned sedm posil po konci svých smluv jako volní hráči. Z pětice přestupů byl nejdražší rozhodně Václav Drchal ze Sparty. Ze zbylé čtveřice jsou tři hráči ze druhé ligy a jeden ze Slovenska. Filip Souček a Matěj Polidar pak budou nadále oblékat jablonecký dres jako hosté z pražské Sparty.

Jako nejvýraznější posily se jeví rozhodně Václav Drchal, který už v Jablonci působil. Dále se můžou ukázat v dobrém světle Vakhtang Tchanturishvili, Alexis Alegue nebo Matěj Náprstek. Přes tak velkou obměnu je ale těžké predikovat, jak si to mezi hráči sedne.

Mezi odchody můžeme najít citelné ztráty. Ať už v obranných řadách, kde budou scházet Jan Král s Davidem Heidenreichem, tak také v útočné fázi, kde se projeví absence Pavla Šulce s Václavem Sejkem. Brankář Jakub Surovčík přestoupil do hlavního města na Letnou a Tomáš Malínský se pro vleklé zdravotní problémy domluvil s klubem na rozvázání smlouvy.

Jablonec může být v tomto ročníku černým koněm, stejně tak si nemusí vše sednout a může mít opět problémy v dolní polovině tabulky. Ke druhé variantě se přiklání Deník více.

TIP Deníku: 12. místo, 32 bodů