Jevgenij Morozenko, Arťom Butenin ani Sergej Ljulka se pod Ještědem neprosadili a Severočeši v boji o Ligu mistrů nestačili na rumunskou Kluž. Čtvrtý pokus – o půl roku později – už se ale vydařil znamenitě. Na stadion U Nisy tehdy dorazil Sergej Rybalka.

Další hostovačka z Dynama Kyjev prakticky okamžitě ukázala, že šlo tentokrát o trefu do černého. Rybalka nastoupil na jaře do všech čtrnácti kol v základní sestavě tehdejšího kouče Jaroslava Šilhavého.

Stal se jedním z klíčových mužů, dal dvě branky, na tři přihrál a podílel se na jarní pohádkové jízdě. Slovan i díky němu skončil v roce 2013 třetí v lize a opět se hrnul do fotbalové Evropy.

Liberecké vedení tehdy v létě neváhalo. Rybalku získalo na další rok a alespoň částečně tím kompenzovalo průšvih způsobený nečekaným odchodem tehdy sedmatřicetiletého, ale stále velmi produktivního Jiřího Štajnera.

Jedna z největších libereckých legend totiž už v červnu podepsala Mladé Boleslavi, přičemž k odchodu výrazně přispěla i liknavost Libereckých při nabízení nové smlouvy. Štajner si nebyl jistý, jestli ho v Liberci vlastně ještě chtějí. Když mu sportovní ředitel Jan Nezmar konečně zavolal, bylo už pozdě.

ZÁZRAK V TERSTU

Tak se zodpovědnost za kreativní myšlení celého týmu přesunula na tehdy třiadvacetiletého Rybalku. A ten rozhodně nezklamal. Hned v srpnu převzal taktovku a doslova exceloval. Nejprve rozhodl svými brankami o nejtěsnějších výhrách proti Brnu a Jihlavě, aby pak přispěl úžasnou dalekonosnou trefou k takzvanému “zázraku v Terstu“.

Slovan ve 4. předkole šokoval italské Udine, na jeho půdě zvítězil 3:1. Doma pak postup do základní skupiny stvrdil remízou 1:1. Podzim pak přinesl libereckým fanouškům spoustu zážitků i postup mezi 32 nejlepších týmů druhé nejvýznamnější evropské soutěže. Rybalka byl u toho coby základní stavební kámen Šilhavého týmu.

Ukrajinský playmaker nakonec v ročníku odehrál 23 ligových zápasů, dal šest branek, přidal tři asistenci a bylo zřejmé, že už ho Liberec v kádru udržet nedokáže.

DLOUHODOBÉ ZRANĚNÍ

Dynamo Kyjev si svého hráče stáhlo zpět a Rybalka poté odehrál v nejvyšší ukrajinské soutěži tři velmi dobré sezony. Dvakrát se radoval ze zisku ligového titulu a probojoval se do národního týmu. Za reprezentaci si zahrál devět utkání a dostal se dokonce do nominace na Euro 2016.

Poté ale začala jeho slušně rozjetá kariéra uvadat. V Kyjevě ztratil místo a odešel v září 2017 do tureckého Sivasporu. Byl tam dva roky oporou, pak ho ale dolů srazilo dlouhodobé zranění.

Na operaci s poraněným kolenem musel v září loňského roku a dodnes se třicetiletý záložník na fotbalové trávníky nevrátil.

Nesmazatelnou stopu ale pod Ještědem zanechal.

Aleš Vávra