Disciplinární komise OFS Liberec na svém čtvrtečním zasedání uzavřela případ z utkání posledního podzimního kola III. třídy dospělých JIH mezi Stráží n. N. a Chotyní, kde došlo k několika nestandardním událostem vedoucím až k potyčce mezi diváky, do které se zapojili i hráči obou družstev, píše se na začátku prohrášení DK.

Text dále pokračuje: Vyloučení hráči, kteří se zapojili do potyčky, odešli z jednání Disciplinární komise s vysokými tresty. Hráč domácí Stráže Lukáš Oberreiter si nezahraje čtyři utkání. Ze strany hostující Chotyně byli potrestáni Marek Ráž stopkou na jeden zápas, František Marek si nezahraje tři soutěžní utkání a Marek Matěj vyfasoval dokonce trest na osm zápasů. S ohledem na předchozí konflikty, které ve svém důsledku vedly k největším potyčkám na hřišti i mimo něj, byl potrestán rovněž původně asistent trenéra hostí pan Lubomír Kolínský. Nakonec byly potrestány oba kluby a rozhodčí za administrativní pochybení. Prozradilo prohlášení, že ani hlavní sudí Michal Čurda neodešel bez trestu, přestože je velmi zkušený a respektovaný a dle jeho slov konfliktu prakticky nešlo předejít.

Ilustrační foto z utkání Vesec - Chotyně.
Pěsti, vylité pivo a pád do lesa. Do bitky u Nisy se zapojili i fotbalisté

Klub Stráž nad Nisou za zjevné a zásadní zanedbání povinností pořadatelské služby peněžitou pokutou 5 tisíc korun a podmíněným zákazem účasti diváků na utkání pro tři domácí utkání s podmínkou na 2 měsíce od začátku jarní sezóny a hostující klub Chotyně peněžitou pokutou 2 tisíce korun za chování osob spojených s klubem. Hlavní rozhodčí pak byl trestán za pochybení při zaznamenávání zápisu o utkání drobou peněžitou pokutou, stojí v textu dále.

„Disciplinární komise případ řešila intenzivně na dvou zasedáních, které předcházely samotnému rozhodnutí. Za disciplinární komisi musím konstatovat, že podobná chování a jakékoliv projevy násilí na utkáních okresních soutěží nehodláme tolerovat ani mezi hráči, diváky nebo realizačními týmy. Tím spíše, když se události seběhly s podezřením na vliv alkoholu u některých zúčastněných. Původní zjištění ze zápisu o utkání bylo třeba velmi důkladně rozšířit na základě mnoha svědeckých výpovědí a videozáznamů od diváků a teprve potom bylo možné objektivně vyhodnotit, jak celá situace proběhla. Tresty byly uděleny přísně, ale současně jako varování. V případě, že by se v soutěžích OFS podobná situace opakovala, bude DK ještě důraznější. Víme, že se jedná o okresní fotbal, kde oddíly pracují ve skromných podmínkách, ale i ten by se měl nést ve sportovním duchu a v žádném případě nedávat negativní příklad dalším, zejména dětským sportovcům. Doufám, že i celostátní ostuda na sociálních sítích otevře provinilcům oči a hlavně rozum,“ zdůvodnil rozhodnutí Michal Tandler, předseda disciplinární komise.

Slovan Liberec porazil v hustém sněžení Mladou Boleslav 2:1.
Nigerijec Ghali si schoval první ligové góly až s prvním sněhem a zajistil výhru

Události zápasu mezi Stráží a Chotyní byly na také na programu posledního zasedání Výkonného výboru OFS Liberec, kterého se minulý týden kromě řádných členů výboru zúčastnili i zástupci odborných komisí okresního svazu. „V první řadě se chceme jako vedení OFS Liberec jasně vymezit a distancovat od událostí ve zmíněném utkání. Násilí a agresivitu na fotbalových hřištích a v jejich okolí rozhodně vidět nechceme. Disciplinární komise vynesla vysoké tresty pro hráče i oba kluby a věříme, že jsme tím jako OFS vyslali jasný signál fotbalové veřejnosti i ostatním oddílům na okrese, že se podobné události budou tvrdě postihovat,“ řekl předseda VV OFS Liberec Benjamin Vomáčka. Tématem jednání Výkonného výboru OFS byla i situace s rozhodčími na libereckém okrese. „Jednoznačně jsme se shodli, že rozhodčí musejí mít naši podporu. Jejich role není jednoduchá a v podobně vyhrocených utkáních potřebují respekt, který bude následně podpořený rozhodováním Disciplinární komise. Kromě disciplinárních trestů ještě naše STK nařídila Stráži v následujících domácích utkáních navýšit počet pořadatelů,“ dodal Benjamin Vomáčka.

Disciplinární tresty v souvislosti s utkáním Straž n. N. – Chotyně:
TJ Sokol TESLA Stráž nad Nisou
– peněžitá pokuta ve výši 5 tisíc korun + podmíněné uzavření stadionu na 3 domácí zápasy se zkušební dobou na 2 měsíce počínaje prvním zápasem (od 6.4.2024)
TJ Sokol Chotyně – peněžitá pokuta 2 tisíce korun
Marek Matěj (Chotyně) – zastavení závodní činnosti na 8 soutěžních utkání + peněžitá pokuta ve výši 2 tisíce korun
Marek František (Chotyně) – zastavení závodní činnosti na 3 soutěžní utkání
Ráž Marek (Chotyně) – zastavení závodní činnosti na 1 soutěžní utkání
Kolínský Lubomír (Chotyně) – zastavení závodní činnosti na 4 soutěžní utkání + peněžitá pokuta ve výši 500 korun
Oberreiter Lukáš (Stráž n. N.) – zastavení závodní činnosti na 4 soutěžní utkání