To jsou top momenty z losovacích aktivů v Jablonci a Liberci. Za rok bude v českém fotbalu opět všechno jinak. Nastávající ročník 2018/19 je posledním pro juniorskou ligu, odkud se týmy jako béčka rozpustí (předběžně) do III. ligy, která by měla mít dvě skupiny.
 
Krajský přebor

Do divize postoupily Velké Hamry a po odřeknutí vítěze Pražského přeboru ještě ambiciózní Přepeře. Ze soutěže se poroučely Semily, takže počet týmů dosáhl čísla 9. Z divizí sestoupily týmy Chrastavy, Nového Boru a České Lípy, které doplnily soutěž na dvanáct. Z I. A třídy nereagoval nikdo na postup (právo měly Rynoltice a Lomnice a podle rozpisu soutěží další dva…), proto zůstal krajský přebor opět na netradičních dvanácti účastnících. Opět se tedy bude hrát nadstavba. Nováčky přeboru jsou tedy Chrastava, Nový Bor, Česká Lípa. Liberecko budou zastupovat Chrastava, Višňová, Hrádek, Frýdlant a Bílý Kostel.

Přebor s přidělenými čísly:
1 Sedmihorky
2 Frýdlant
3 Skalice
4 Doksy
5 Bílý Kostel
6 Česká Lípa
7 Rovensko
8 Chrastava
9 Železný Brod
10 Nový Bor
11 Hrádek
12 Višňová

I. A třída

Jak bylo potvrzeno, nikdo nepostoupil a soutěž opustil pouze poslední Cvikov. Zachránila se Krásná Studánka na úkor Velkých Hamrů B, které soutěž odmítly. Do I. A třídy postoupily Jenišovice, Horní Branná a druhá v tabulce Mimoň. Prvně v historii sáhla STK LKFS celkem zbytečně k šestnáctičlenné soutěži, která začíná již 11. srpna. Otázka ale zní - proč? Mohla a měla sestoupit ještě Krásná Studánka, která jako předposlední s tím i počítala a nemusela vůbec postupovat z I. B třídy navíc Mimoň. Bohužel…
Nováčky soutěže tak jsou postupující (Jenišovice, Horní Branná a třetí do počtu Mimoň) a z kraje sestoupivší Semily. Z Liberecka hrají: Rynoltice, Ruprechtice, Doubí, Hejnice, VTJ Rapid Liberec, Krásná Studánka.

Soutěž s přidělenými čísly:
1 Mšeno B
2 Semily
3 Krásná Studánka
4 Doubí
5 Mimoň
6 Jenišovice
7 VTJ Rapid Liberec
8 Rynoltice
9 Desná
10 Košťálov-Libštát
11 Lomnice
12 Pěnčín (JN)
13 Stráž p.R.
14 Hejnice
15 Ruprechtice
16 Horní Branná

I. B třída

Mezi fotbalovou veřejností zbytečná soutěž, v níž se kromě pár z nich plácají mužstva hodně průměrné výkonnosti, které patří do okresů. Ve východní skupině hrají týmy ze Semilska a Jablonecka, v západní pak z Liberecka a Českolipska. V Západu mělo Liberecko Hodkovice, které spolu s posledním Žandovem sestoupily, Hodkovice ale padly do Jablonecka, kde předtím působily, takže nenarušily Liberecký okresní přebor. Naopak z našeho okresu spolu s Žibřidicemi mohly postoupit i druhé Vratislavice. Družstva z Liberecka:  Rozstání, Jablonné, Vratislavice, Chrastava B, Stráž nad Nisou, Žibřidice, Pěnčín, Vesec.

Týmy podle čísel:
1 Cvikov
2 Rozstání
3 Kamenice
4 Jablonné
5 Vratislavice
6 Chrastava B
7 Stráž n. N.
8 Žibřidice
9 Holany
10 Pěnčín (LI)
11 Doksy B
12 Dubá
13 Lokomotiva Česká Lípa
14 Vesec

Okresní přebor

Z nejvyšší okresní soutěže odešly dva týmy do I. B třídy a při nesestupu nikoho z I. B třídy šla do III. třídy pouze poslední Hlavice. Postupující vítěze ze III. třídy (Bílý Kostel B a Raspenava) proto mohla doprovodit i Bulovka.

Složení okresu podle čísel:
1 Nová Ves
2 Český Dub
3 Machnín
4 Nové Město
5 Hrádek B
6 Stráž B
7 Višňová B
8 Frýdlant B
9 Raspenava
10 Rynoltice B
11 Bulovka
12 Chotyně
13 Dolní Řasnice
14 Bílý Kostel B