„Chceme hlavně cibuli. Pár pytlů si vezmeme. Když v obchodě stojí devatenáct korun a tady čtyři? To se vyplatí. Navíc z loňského samosběru nám vydržela až do letošního července. Je to kvalita,“ hodnotili matka a syn, kteří dorazili z Lipníka nad Bečvou.

Na pole u Vojnic přijeli mezi prvními. „Taky potřebujeme mrkev a petržel. Vloni byla mrkev obrovská, letos vypadá taky pěkně,“ měřili okem kořenovou zeleninu, která se pěstiteli letos skutečně vydařila.

K bytovému domu v Nachové ulici přiléhá moderní parkovací výtah pro osmadvacet aut. Foto se souhlasem Pavla Knapce, jednatele firmy KUKLY II.
Auto do výtahu jako v Americe. Unikátní parkoviště v Brně čeká na první zájemce

Začátek samosběru zeleniny ohlásil Ladislav Kašpar na 9:00. Už před osmou hodinou lemovaly pole desítky aut. Zákazníci s prázdnými bednami se netrpělivě rozhlíželi, kdy je už můžou začít plnit. „Jdeme na to! Na druhé straně pole už začali,“ zavelel v 8:00 jeden ze zákazníků a první zájemci se vrhli na cibuli. „Teď už to nezastavíte,“ kroutil hlavou muž, jenž se chvíli zdráhal, ale pak taky vykročil pro cibuli.

Agresivní zákazníci 

Podle pěstitele Ladislava Kašpara nebylo možné zákazníkům zabránit, aby hodinu počkali. Pokladny ani váhy ještě nebyly komplet na místě. „Je to šílenost, přitom zeleniny je dostatek. Někteří lidé se chovali agresivně, byli netrpěliví, aby se i na ně dostalo. Věříme, že se to v dalších dnech uklidní. První den je vždycky nejhorší,“ hodnotil start samosběru.

Sušárna z roku 1927, česačka z roku 1965. Na statku Karla Lebedy v Tuchořicích se zpracovává chmel na technických unikátech.
Historický unikát. Sušárna chmele z roku 1927 stále slouží

Zájemců je letos podle něj více než vloni. Auty plnili i přilehlá pole, jejichž část mohli organizátoři samosběru využít jako parkoviště. Přijeli lidé z celé Moravy i z Čech. Počasí navíc první den samosběru přálo. „Sklizeň potrvá do poloviny září, kdy se začne trhat zelí,“ zval všechny zájemce o čerstvou zeleninu bez chemie.

Kromě cibule, té celkem tři druhy, mrkve a petržele nabízí pěstitel k samosběru červenou řepu, dýně, rajčata a kukuřici. Letos se premiérově u Vojnic sklízí z 1,5 hektaru i meloun vodní. „Vloni byla velká poptávka, hlavně rodiny s dětmi se zajímaly o melouny. Vydařily se. Jsou sladké a šťavnaté,“ lákal Ladislav Kašpar.

Samosběr ve Vojnicích 
(cena za kilogram)

mrkev 4 Kč
petržel 8 Kč
žlutá cibule 6 Kč
červená cibule 7 Kč
oválná cibule 8 Kč
zelí 7 Kč
červená řepa 5 Kč
dýně hokaido 8 Kč
rajčata 8 Kč
kukuřice 5 Kč
melouny 8 Kč
zelí 8 Kč