Protest byl klidný, trval zhruba dvě a půl hodiny. Na účastníky dohlížely desítky policistů, podle kterých se demonstrace obešla bez jakýchkoli incidentů. Protestující vyrazili kolem 16.00 z Hradčanského náměstí, podle zpravodajů ČTK jich v průvodu šlo několik stovek. Cestou se k nim ale přidávali další lidé a další stovky jich čekaly na Staroměstském náměstí.

Demonstrace proti Babišovi na Letné 16. listopadu 2019.
Demonstrace na obranu institucí. Milion chvilek zahájí protest dnes odpoledne

Na náměstí přinesli demonstranti velkou židli s nápisem Demokracie, jejíž nohy měly představovat Soudy, Média, Vládu a Zákon. Pořadatelé na ní symbolicky předvedli, jak se celý demokratický systém zhroutí, pokud padne jeden z pilířů - nezávislá média.

Řečníci zdůraznili úlohu občanské společnosti

Organizátoři vyzvali lidi, aby pečlivě sledovali volby do mediálních rad veřejnoprávních institucí. Z výroků politiků totiž podle nich vyplývá, že se budou snažit získat vliv zejména v České televizi. „Buďme připraveni se v případě potřeby za instituce postavit," prohlásil předseda spolku Mikuláš Minář.

Další řečníci pak zdůraznili úlohu občanské společnosti. Například slovenský sociolog žijící v Praze Fedor Gál uvedl, že bez ní by nebyla možná změna a vítězství hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) ve slovenských parlamentních volbách.

Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič (vlevo) se fotografuje s příznivcem ve volebním štábu v Trnavě, kde v noci na 1. března 2020 sledoval výsledky slovenských parlamentních voleb.
Slovensko čeká změna: Matovič porazil ve volbách Fica

Účastníci pochodu a demonstrace měli hesla namířená proti premiérovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi a nápisy jako „Rusko-čínské chování totalitou zavání", „Chceme jít cestou EU, ne Orbána, Kaczyńského cestou" nebo „Média politikům nepatří".

Křeček prý popírá smysl instituce ombudsmana

Minář zmínil v dnešním úvodním proslovu nového ombudsmana Křečka, který chce podle něho bránit jen některá práva a jen práva některých občanů. Již dřív spolek uvedl, že Křeček popírá smysl instituce ombudsmana. Dále spolek vyslovil názor, že se státní správa a významné instituce krok za krokem systematicky a záměrně politicky rozkládají a privatizují. Kromě ombudsmana a médií zmínil i antimonopolní úřad.

Státní (ne)vděk

Klidný protest ukončila zpěvem státní hymny krátce před 18.30 operní zpěvačka Dagmar Pecková. Pěvkyně se účastní protestů spolku Milion chvilek pro demokracii od roku 2018.