Nedávno se konečně rozhodla pořídit si vlastní ateliér, ve kterém bude tvořit dámské šaty. Do toho ji zasáhla koronavirová krize. Začala proto šít stovky roušek. Poté, co poptávka po nich poklesla, pustila se do dovybavování ateliéru, aby ho mohla ještě tento měsíc otevřít. V pondělí okolo poledne ji ale neznámý zloděj nově zařizované prostory vykradl. Majitelka značky Glorious Threads Lucie Fojtů z Brna se tak musí vyrovnávat s další těžkostí.

Situace před a v jednom z hobbymarketů v Brně.
Nával hned první den. Hobbymarkety v Brně jsou plné lidí. A aut před nimi

Pachatel odnesl všechny šicí stroje, napařovací žehličku i dekorační doplňky. Svatební šaty, které má návrhářka rozšité, nechal bez povšimnutí. „Naštěstí jsem je neměla nijak naaranžované, protože ateliér ještě nemám celý vybavený. Zloděj si jich ani nevšiml, stejně jako látek. Z jednoho stroje navíc utrhl součástku, bez které mi nebude fungovat a může ho rovnou vyhodit,“ poznamenává mladá návrhářka.

Lékař Ivo Procházka a sociolog Petr Fučík komentují nadcházející koronavirové Velikonoce.
Koronavirové Velikonoce? Lékař radí zůstat doma, sociolog čeká online popíjení

Ve své tvorbě se Fojtů nejvíc zaměřuje na svatební šaty pro nevěsty, navrhuje a šije také večerní garderóbu nebo sukně pro družičky. Po nařízených omezeních kvůli pandemii odložila zařizování vlastního salonu a tvorbu první kolekce. „Ušila jsem odhadem tři sta až čtyři sta roušek. Nejhorší byl první týden, kdy nikdo neměl žádné materiály. Postupně se situace zlepšovala,“ svěřuje se Fojtů.

STROJE BYLY PRYČ

Lucie Fojtů
- Narodila se v roce 1993.
- Žije v Brně.
- Má vlastní značku Glorious Threads.
- Navrhuje a šije svatební šaty pro nevěsty, večerní šaty, sukně pro družičky.
- Plánuje otevřít vlastní ateliér v Pekařské ulici v centru Brna.

Podle její kamarádky Kláry Manové šila roušky několik dnů po sobě do tří hodin ráno. „Tuhle neděli si do ateliéru začala konečně přenášet své věci. Šicí stroje, látky, prostě všechno, aby už měla vlastní prostor k tvorbě. Našila se tolika roušek, že se konečně rozhodla začít dělat i svatební šaty a svou kolekci. Když v pondělí přišla z práce, objevila naštípnuté dveře a všechny její stroje byly pryč,“ popisuje Manová.

Na případu nyní pracují kriminalisté. „Vyšetřujeme vloupání do bytu v Pekařské ulici v Brně, který byl zařízený jako krejčovská dílna. Zatím neznámý pachatel si odtamtud odnesl šicí stroje, žehličku a žehlící prkno,“ informuje policejní mluvčí David Chaloupka. Škodu policisté vyčíslili na deset tisíc korun.

Sklad pro distribuci ochranných pomůcek pro sociální služby.
Tady třídí ochranné pomůcky za 15 milionů na boj s koronavirem. Podívejte se

Ve své návrhářské vášni nehodlá mladá návrhářka polevit, přestože veškeré stroje musí koupit znovu. „O tom, že skončím, jsem nepřemýšlela. Podobných věcí se může člověku stát spoustu. Bylo by špatně, kdybych si řekla, že tohle nebudu dělat, protože mi vzali stroje, které jsem stejně chtěla nahradit novými,“ vysvětluje mladá tvůrkyně.

LIDÉ NABÍZÍ POMOC

Přes nepříjemnou zkušenost plánuje ateliér zprovoznit na konci dubna. V úsilí ji psychicky pomáhá také vlna solidarity. V její obtížné situaci ji chtějí pomoct nejen přátelé nebo zákaznice, ale i cizí lidé. „Potěšilo mě, že tady máme spoustu srdečných lidí. Psali mi, že mi věnují stroje, dokonce mi i nabízeli peníze na nové stroje. Jsem za to nesmírně vděčná, ale pomoc nemůžu přijmout. Jsou lidé a odvětví, které ji nyní potřebují víc,“ připomíná Fojtů.