„Řeznická praxe trpí nedostatkem odborně vyškoleného personálu. V masném průmyslu pracuje mnoho nekvalifikovaných pracovníků a konkrétně Moravskoslezský kraj má v tomto oboru významný deficit odborníků,“ osvětluje pohnutky, proč škola vsadila právě na tento obor, ředitel Albrechtovy školy Pavel Cieslar. 

Touto ulicí by měla jezdit auta zákazníků i zásobování k nové prodejně Lidlu v Petřvaldu.
Petřvaldem na Karvinsku cloumá spor o stavbu Lidlu

Historicky prvními řezníky na této škole jsou v letošním školním roce šest žáků druhého ročníku. V prvním ročníku pak studují dvě děvčata a osm chlapců. A ředitel školy přiznává že není vůbec jednoduché získávat každoročně další studenty, a proto motivuje nové uchazeče příslibem stipendia.

Odborným učitelem posledně jmenovaného obru je Zdeněk Mruzek, který přiznává, že studenty tohoto oboru čeká tvrdá práce. „A myslím, že mohu dodat krásná, na jejímž konci je krásně upravené maso a chutné, voňavé výrobky,“ říká Zdeněk Mruzek. 

Ostravská ulice Stodolní 29. května po uvolnění opatření proti šíření koronaviru.
Na Stodolní v Ostravě se opět paří, ale... v jedenáct je rozchod, je tu korona!

Někteří studenti podle něj pocházejí z řeznických rodin. „Naši studenti musí míto tento obor opravdový zájem. Někteří přicházejí proto, že v něm vidí dobrou perspektivu, jiní oboru propadnou až po nástupu do školy. Málokdo ale své volby lituje,“ říká Mruzek a dodává, že s uplatněním nebude mít absolvent tohoto oboru problém s uplatnění. „A to nejen u nás. Celá Evropa volá po řeznících – odbornících, a neplatí špatně,“ dodává dlouholetých učitel odborných zemědělských předmětů.

Odbornou praxi vykonávají studenti tohoto oboru v Těšínských jatkách, podniku s dlouholetou tradicí, který se k výuce a výchově nových mistrů řeznického a uzenářského řemesla propůjčuje své provozy.

Tuning Meet Opava v okolí opavského Stříbrného jezera.
PODÍVEJTE SE: Do Opavy přijely soutěžit tuningové vozy s hlasitými výfuky

Na adresu dvou studentek prvního ročníku Zdeněk Mruzek poznamenal, že ne vždy musí být řezník nutně muskulaturní chlap. „Vykosťování masa je spíše otázkou odborného vedení nože a při výrobě párků a salámů pracuje mnoho křehkých žen. A věřte, že subtilní ženě v řeznickém stejnokroji v řeznictví to velmi sluší,“ dodává s úsměvem.

K TÉMATU

Albrechtova střední škola Český Těšín

Už téměř 150 let funguje v Těšíně Živnostenská škola, která vyučuje obory gastronomické a hotelové, sfúzovala se školou zemědělskou a díky tradici tiskařství ve městě učí také obory polygrafické. Dnes pod názvem Albrechtova středí škola Ve dvou ročnících má dnes dohromady 16 žáků oboru řezník-uzenář a to je prý docela hodně. Obor řezník se vyučuje také v nedalekém Frýdku-Místku, ovšem škola s největší řeznickou tradicí ve Slezsku je v Jeseníku. Další školou s řeznickým oborem je v Krásně ve Valašském Meziříčí.

Své dveře veřejnosti otevře také karvinský kostel Povýšení sv. Kříže.Foto: archiv
Noc kostelů na Karvinsku bude, nabídne bohoslužby, prohlídky věží i koncerty
Kolem ruiny bývalé sběrny v Karviné-Dolech je hromada harampádí, které nikdo nechce uklidit.
VIDEO: V Karviné-Dolech je skládka, kterou pět let nechce nikdo uklidit. Proč?