Vyprodané noviny, rozdané propagační materiály a hlavně více než pět tisíc lidí, kteří se ve čtvrtek přišli v odpoledních hodinách na Soukenné náměstí v Liberci zeptat na situaci okolo hospice v Libereckém kraji. To je reakce Liberečanů, za kterou jim bezesporu patří dík i velký obdiv.

Halina Doležalová, která vede občanské sdružení Hospic pro Liberec, byla touto velkou reakcí lidí mile překvapená. „Jsem zdravotní sestra a nemám žádné zkušenosti s veřejnými akcemi. Lidé mě skutečně překvapili a dává to nejen mě, ale i mnoha dalším lidem z našeho sdružení velkou sílu a motivaci pracovat pro vznik hospice v kraji ještě s mnohem vyšší intenzitou,“ uvedla po skončení akce.

Doležalová dále sdělila, že po této zkušenosti se již nyní těší na podobná setkání v dalších městech. „Chceme vybudovat hospic pro celý Liberecký kraj. Proto nyní plánujeme najít partnery, kteří nám umožní realizovat takto velká setkání po celém kraji. Věřím, že během léta se nám podaří dosáhnout stavu, kdy většina obyvatel od České Lípy až po Harrachov či Jičínsko bude vědět o potřebnosti hospice a šanci na důstojný a bezbolestný odchod ze života,“ předeslala záměry sdružení Halina Doležalová.

Desítky dobrovolníků v ulicích Liberce včera informovaly lidi o smrti. Jakkoliv to může znít brutálně, smrti se nedá vyhnout. Právě proto Deník, stejně jako i jiná média, podporuje vznik hospice v kraji.

Přímo na Soukenném náměstí pak z pódia vysvětloval primář onkologického oddělení Krajské nemocnice v Liberci nezbytnost takového zařízení. „Lidé v hospici mají šanci na maximální možné utlumení bolestí. Jejich odchod ze života je v kruhu nejbližších a mají kolem sebe zajištěnou stálou psychologickou i duchovní oporu. Hospic garantuje důstojnost člověka. Existence hospice v Libereckém kraji je samozřejmostí a nutností. Velmi často se setkávám se smrtí a skutečně jsem plně zastáncem myšlenky, co nejrychleji hospic v Libereckém kraji zřídit,“ uvedl primář onkologie Jiří Bartoš.