„Je to tak, již několikrát v poslední době tam řešila policie především některé nezákonné pobyty v naší republice. Žije tam mnoho lidí ze Slovenska a také ze států bývalého Sovětského svazu,“ řekl včera odpoledne na chrastavském Dnu s Deníkem starosta města Michael Canov.

V rámci ankety byl Kovák nejčastěji jmenovaným problémem, který mají lidé v souvislosti s životem v Chrastavě. „Docela mě tady trápí Kovák. Myslím si, že je to ostuda a s většinou lidí, kteří tam bydlí, jsou problémy,“ uvedla například Vladislava Kučerová. „Taky mi tady vadí hlavně Kovák, především kvůli značné části lidí, kteří v něm žijí. Pomalu, aby se člověk bál večer vyjít na ulici,“ přidal se další obyvatel Chrastavy Stanislav Bárta.

Během roku k posunu nedošlo

Situace ohledně problematické ubytovny se obyvatelům města nelíbila již před rokem. Podle starosty Canova však od té doby k žádnému pozitivnímu posunu v této věci nedošlo. „Znovu jsme zkoušeli bombardovat všechny příslušné orgány státní správy, kterým jsem předával podněty ohledně Kováku. Žádné řešení to však nepřineslo,“ konstatoval Michael Canov a postěžoval si na neplodné jednání především s hygienou. „Několikrát jsme upozorňovali hygieniky na hluk a nepořádek spojený s ubytovnou, bohužel jsme však neuspěli,“ dodal.

Majitel stále nekomunikuje

Ani domluva s majitelem objektu není podle Canova dobrá. Vydělává totiž na nájemném a příliš ho nezajímá, co se děje uvnitř. „Myslím, že není velká šance problém Kováku v brzké době vyřešit, přesto můžeme dát občanům Chrastavy malou naději. Objevil se totiž zájemce, který má záměr vybudovat z Kováku bytový dům, který by byl na vyšší úrovni a za který by se město nemuselo stydět,“ poznamenal Canov.

Pozitiva: koupaliště a hřiště

Na včerejším Dnu s Deníkem v Chrastavě se však také probírala některá pozitivní témata. Jedním z nich byl splněný slib, který starosta města dal občanům na stejné akci přesně před rokem. Tím bylo vybudování dětského hřiště na sídlišti Střelecký Vrch za půl milionu korun. „Ještě jedno dětské hřiště navíc u kina vybudovala Jednota bratrská. Obě jsou pro veřejnost přístupná, což je moc dobře,“ řekl včera občanům starosta.

Další záležitostí, kterou Chrastavané uvítali s povděkem bylo otevření koupaliště, které bylo několik let zavřené. Město ho dlouhou dobu neúspěšně nabízelo k pronájmu, nakonec se však přece jen jeden zájemce našel.

Kemp obyvatelé nechtěli

Z koupaliště chtěl udělat kemp pro cyklisty, součástí projektu však bylo zasypání samotného koupaliště, proti čemuž se ve městě zvedla obrovská vlna nevole. Chrastavská radnice proto vyhlásila mezi obyvateli anketu.

„Téměř devadesát procent lidí chtělo znovu otevřít koupaliště, tak jsme se rozhodli jim vyhovět,“ vysvětlil Michael Canov s tím, že na koupališti pak město provedlo úpravy, které zajistily jeho provozuschopnost. „Nevydrží to však mnoho let, je to pouze provizorní řešení. Musíme se v následujících letech pokusit získat na koupaliště nějakou dotaci,“ doplnil starosta Chrastavy.

Před otevřením koupaliště, které proběhlo 1. června, totiž chrastavská radnice do nutných oprav investovala několik set tisíc korun. Do budoucna však bude podle starosty potřeba investice v řádu desítek milionů.

Na závěr diskuse se starostou se z jeho úst dočkal pochvaly také Liberecký Deník. „Naše radnice odebírá dvoje noviny a jedněmi z nich je právě váš Deník,“ uzavřel setkání s úsměvem starosta Canov.

Včerejší Den s Deníkem přilákal do parčíku na náměstí 1. máje, před městský úřad, několik set místních obyvatel. Diskuse se starostou města Michaelem Canovem byla proložená bohatým doprovodným programem, v rámci kterého vystoupila například populární zpěvačka Marcela Holanová nebo začínající písničkářka Klára Markovičová.