Lidem z okolí vadí hlavně hluk a nepořádek. Podle chrastavského starosty Michaela Canova je dům pro město ostudou, které se zbavit nedokáže. „Majitel ho prodat nechce. Nájemné mu jednoduše dobře vynáší,“ řekl starosta.

V domě navíc údajně bydlí až dvakrát tolik lidí, než je kapacita povolená stavebním úřadem.

„Žije tam až 150 lidí, dokonce i ve sklepech. Majitel ale úřadům tvrdí, že má jen dvacet nájemníků, což je nesmysl,“ uvedl místostarosta Chrastavy Milostav Pilař. Město na to může pouze upozorňovat hygienu. Ta ale na žádné závady nepřišla. Loni kontrolovala v Kováku několikrát.

„Můžeme nahlížet pouze do společných prostor objektu, jako je vstupní hala a chodby,“ řekla mluvčí krajských hygieniků Zuzana Balašová.

Spokojená s Kovákem je naopak společnost Člověk v tísni, která tam vysílá svého terénního sociálního pracovníka. Podmínky na ubytovně se podle ní v poslední době zlepšují.

„Majitel například určil osobu, která dbá na technický stav domu a úklid společných prostor. Založil také bankovní účet, kam nájemníci platí nájemné,“ sdělila ředitelka liberecké pobočky Člověka v tísni Barbora Šolková.