Siegfried Weiss se narodil v Jablonci nad Nisou 14. října 1933 ve smíšeném manželství. V Jablonci nad Nisou navštěvoval obecnou a měšťanskou školu, absolvoval zdejší uměleckou průmyslovku, obor rytectví. Po celou aktivní pracovní dráhu byl zaměstnán v podniku Bižuterie. Rád fotografoval zejména svůj rodný kraj, ale zavítal i do vzdálených hor.

Jeho všestranné nadání se projevilo ve hře na klavír, při malování obrazů, psaní textů včetně básní, ale především při fotografování krajiny. Své texty psal česky i německy. I kniha Vzpomínky na Jizerské ticho je dvoujazyčná.

Vydal několik knih, byl čestným členem Jizersko-ještědského horského spolku, v roce 2013 obdržel cenu Pro meritis. V témže roce mu byla udělena Pocta hejtmana za celoživotní přínos v propagaci přírodních krás Libereckého kraje. Zemřel 13. září 2022 ve věku 89 let.

Z benefiční aukce uměleckých děl Nadace EURONISA.
Výtěžek benefiční aukce Nadace EURONISA opět přesáhl jeden milion korun

Publikačně se poprvé podílel jako spoluautor na knize Jizerské ticho, která vyšla v roce 1978 a dočkala se tří vydání. Následovalo dalších jedenáct knih.

V knize Vzpomínky na Jizerské ticho vzpomíná, jak původní slavná kniha těžce vznikala a jaké byly tenkrát Jizerské hory a lidé kolem nich. Předmluvu napsal Weissův přítel Miloslav Nevrlý.

Křest knihy se uskutečnil 20. listopadu 2023 v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Od 1. prosince jsou Weissovy snímky k vidění také v Cafe Galerii FR v Rýnovicích.

Petra Laurin, Jan Šebelka