Český svaz ochránců přírody pořádá jarní kolo soutěže Živá zahrada. Soutěž je určená nejen majitelům zahrad, ale také se mohou zapojit školy. Přihlašovací formuláře zájemci nalezenou na webu zivazahrada.cz.

Mládě zebry bezhřívé, samička. Zebra bezhřívá je jedním z pěti poddruhů zebry stepní. Ve volné přírodě se vyskytuje už jen na území severní a severovýchodní Ugandy, kde podle odhadovaných počtů žije posledních 300–400 jedinců.
Etiketa chovu zvířat v ohrožení, varují odborníci včetně vedení liberecké zoo

„Cílem kampaně Živá zahrada je podnítit hravou formou vlastníky zahrad právě k takové péči o své pozemky, která z nich vytvoří oázy pro mnoho nejrůznějších živočichů. Dvakrát ročně se pak v rámci celostátního pozorování mohou přesvědčit, jak se jim to daří, a porovnat své úspěchy s ostatními," uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Vzhledem k tomu, že letošní ročník je zaměřený na motýly, Petr Stýblo radí, jaký vzhled zahrad přiláká nejvíce motýlů.

Návrat tisů do Libereckého kraje.
Návrat tisů do Libereckého kraje se podařil

„Jak vypadá zahrada přívětivá pro motýly? Je hodně různorodá. Je kosená po částech, což vytváří mozaiku menších ploch, z nichž některé jsou čerstvě posečené, některé byly posečené před dvěma měsíci a některé zůstávají neposečené až do dalšího roku," upřesnil Stýblo s tím, že dalším skvělým lákadlem pro motýly jsou listnaté stromy, keře, vodní plochy a dostatečný přísun slunečních paprsků. Nesmí také chybět rostliny, nejen však ty kvetoucí.

„Na motýlí zahradě mají místo i takové druhy, jako jsou bodláky či kopřivy, protože právě na nich také žije mnoho druhů motýlů (například babočky)," doplnil.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO, FOTO: Motorkáři si zajeli pro požehnání k bazilice v Jablonném

Zdroj: Adéla Beranová