„Pokud se vydáte do Jablonného a jeho okolí, budete šlapat po cestách, po kterých šla historie tohoto kraje. Doporučuji si vyhledat bližší informace, protože i přesto, že se jedná o malé městečko, jeho historie vydá na knihu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Cesta vlakem potrvá půl hodiny a je nanejvýš vhodné se před cestou posilnit. Jablonné v Podještědí je totiž branou do Lužických hor, kde čeká nespočet možných zajímavostí. První stopy z nádraží povedou na zámek Lemberk. Tříkilometrová procházka přiblíží řadu pozoruhgdných míst – ať už jsou to okolí Markvartického rybníku, lipová alej či Bredovský letohrádek, od kterého je to do cíle již velmi blízko.

Oblíbený tajný výlet uspořádalo ve středu 8. června 2022 pro své aktivní seniory město Frýdlant.
Z Frýdlantu do Jilemnice a Poniklé. Aktivní senioři vyrazili na tajný výlet

Současná podoba zámku Lemberk představuje hned několik stavebních slohů, které během let tuto stavbu ovládly. Lze tu obdivovat ranou gotiku, pozdní renesanci, raně barokní nebo klasicistní úpravy. Na zámku se kromě prohlídek pořádají i koncerty a divadelní vystoupení.

Ze zámku vede cesta zpátky do centra města, kde je dobré se zastavit u Baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy, která je v současné době v rekonstrukci. O kousek dál najdete vyhlídkovou věž. 

Vyhlídková věž v Jablonném v Podještědí.
FOTO: 176 schodů. A jako na dlani máte město sv. Zdislavy i čapí hnízdo

Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj – cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

Jan Mikulička, Liberecký kraj