„Exhibici chystáme vždy řadu měsíců předem. Tentokrát však nebylo jasné, jakým podmínkám se budeme muset přizpůsobit. I tak si přijdou na své celé rodiny a každý si v programu najde své, “ ujišťuje František Gábor ze spolku válečných veteránů.

Exhibici bitvy, součást pravidelného Dětského dne ve Vesci, jíž se před 30 lety zúčastnili s koaličními spojenci i liberečtí chemici, předvede v Liberci více než stovka dobrovolníků, zapojí se do ní tanky, vozidla pěchoty a několik obrněných transportérů. Armádní techniku do Vesce zapůjčí muzea a soukromníci, ukázku oživí pečlivě vybraná hudba.

„Celé se to dává v současných podmínkách hůře dohromady,“ přiznává Gábor. Podle něj je hlavním cílem akce poukázat na skutečnost, že svoboda není automatická věc, ale hodnota, kterou je třeba chránit, i za ni bojovat. V minulých letech operace přivedla pod Ještěd delegaci kuvajtských generálů a desítky veteránů z různých koutů světa.

Hrad Valdštejn.
Filmová místa v Libereckém kraji: Na hrad Valdštejn za princem Bajajou

Program Dětského dne, který startuje od 10 hodin, je ušitý na míru malým i velkým návštěvníkům, klukům i holkám, nabídne spoustu zábavy a atrakcí, statické ukázky vojenské techniky a policejních zásahů. „Prostě to bude taková vylepšená pouť na konci léta. Děti si užijí skákací hrady a trampolíny, soutěže nebo malování na obličej. Mnohé zdarma,“ slibuje za pořadatele Petr Černý, předseda představenstva SBD Sever.

Součástí dne budou i hudební a taneční vystoupení a koncert skupiny Traforock na závěr programu. O pestré občerstvení se postarají místní farmáři, v plánu jsou i oblíbené vyhlídkové lety vrtulníkem.

Tradici Dětského den obnovili v Liberci před lety legionáři spolu s Libereckým kraj, městem a bytovým družstvem SBD Sever. Více na www.detskydenvevesci.cz.

Michal Buzek