Tolik potřebný kontakt s okolním světem jim mohou alespoň zčásti nahradit brýle s virtuální realitou Kaleido, které do 40 domovů pro seniory po celém Česku zapůjčil startup Flying Kale. Právě je zkouší také v SeneCura SeniorCentru Liberec. Pozitivní přínos na psychiku klientů v době zákazu návštěv i vycházení mimo domov je naprosto neoddiskutovatelný.

„Využívaní moderních technologií v pobytových sociálních zařízeních je velký krok kupředu. Reakce klientů, kteří nebyli třeba ani v 3D kině, jsou neuvěřitelné, a i přes konzervativní styl života, který patří k jejich věku, se brýlí Kaleido vůbec nebáli a rádi je vyzkoušeli,“ popisuje Anna Henlínová, aktivizační pracovnice z libereckého SeniorCentra.

Pomocí virtuálních brýlí jsou tak možné například procházky přírodou, relaxace na pláži, návštěva českých i evropských měst s průvodcem, koncert violoncella v barokní zahradě nebo prohlídka galerie. Všechny výlety a zážitky jsou přizpůsobeny seniorským potřebám a přáním a vytvořeny tak, aby babičky a dědečky zaujaly, přestože se s novými technologiemi nikdy nesetkali.

Klient libereckého domova Přemysl Raška byl z brýlí Kaleido nadšený: „Cestoval jsem do Haarlemu v Nizozemsku, virtuální realita mě opravdu okouzlila, brýle jsem vyzkoušel hned několikrát. Zaujala mě i jejich technická stránka, jak fungují a jakou mají paměť.“ Moderní pomůcka nadchla i další klienty domova: „Ráda jsem cestovala a jezdila na kulturní akce, a proto jsem neváhala ani minutu. Díky brýlím Kaleido jsem se opět podívala na Karlštejn, řecké souostroví Kyklady nebo do Antverp. Cestování jsem si užila a aspoň na chvilku jsem mohla uniknout realitě a přijít na jiné myšlenky,“ svěřuje se Pavlína Vítová.

Řada vědeckých studií prokázala, že virtuální realita pozitivně stimuluje mozkovou činnost seniorů, pomáhá s tréninkem kognitivních schopností, aktivizuje jejich myšlenky a vzpomínky, přispívá k jejich dobré náladě a také podporuje rozvoj vztahu mezi aktivizačním pracovníkem a klientem. „Jsme opravdu rádi, že i v podmínkách České republiky a za časů korony vznikají projekty, které myslí na seniory žijící v domovech, a že je zájem přinášet inovace i do takových oblastí, jakými jsou sociální služby,“ dodává Michaela Kopřivová ze společnosti SeneCura.

Virtuální brýle se používají velmi snadno – headset se upevní na hlavě a lze jej přizpůsobit rozměrům nositele během pár vteřin. Brýle mají lehkou konstrukci, která je seniorům příjemná na nošení, a obsahují hlavně speciální vložku pro uživatele s dioptrickými brýlemi. Osoby trpící středně těžkou až těžkou demencí by však na virtuální výlety nemusely reagovat dobře, proto se u nich jejich využití nedoporučuje.

Jana Barčáková