„Na dnešní, tedy moji, generaci působí ze všech stran spousta podnětů a je těžké se ve všech zprávách dostatečně rychle zorientovat, přizpůsobit se, a přitom nezavrhnout sám sebe. Vyprávíme intimní příběh dívky ve vztahu, který jsme sami prožili. Hledání sama sebe přirozeně doprovází pochyby a v čase mezi dětstvím a dospělostí zůstáváme často zmateni z velkého a rychlého světa. V konečné fázi je osamocení přijmutí sama sebe, smíření se s beznadějí, snaha se jí přizpůsobit, ale nenechat se otupit,“ říká Petr Vaněk, režisér filmu Bělásek.

Přispět na natáčení filmu a tím se podílet na jeho vzniku můžou zájemci ZDE.

Hlavní roli bezejmenné dívky ztvární mladá herečka Darija Pavlovičová, která má za sebou zkušenost jak s filmovým, tak divadelním či televizním herectvím. Ústřední písní filmu píseň Anety Langerové Hříšná těla, křídla motýlí. Právě skrze sbírání motýlů je hlavní hrdinka filmu schopná konfrontovat svá traumata z dětství.

O cenu Gloria musaealis se uchází Slepí svědkové doby z libereckého muzea.
O cenu Gloria musaealis se uchází Slepí svědkové doby z libereckého muzea

„Snímek se bude natáčet v Liberci, protože se nám líbí kontrast krajského města s okolní přírodou. Výtěžek sbírky použijeme na realizaci filmu od scénografie, kostýmů, až po to, abychom zajistili všem členům štábu důstojné podmínky pro jejich práci,“ doplňuje režisér Petr Vaněk.

Studentský film Bělásek vyletí do světa také za finanční podpory Libereckého kraje. „Liberecký kraj přispívá na tvorbu filmů, které vznikají na jeho území v posledních letech pravidelně. Pochopitelně si vybíráme a nepodporujeme každou žádost. Chceme, aby se kraj prezentoval v kvalitní tvorbě. V tomto případě dáváme příležitost mladým filmařům, pro které je zvlášť obtížné najít podporu,“ říká Květa Vinklátová náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Anna Vašková, Liberecký kraj