Design Vánoc?
Středa 1. prosince (do 13. února)
Severočeské muzeum Liberec
Proč přijít: Výstava vánočních ozdob současných designérů na pozadí ukázek historických přístupů k estetice tohoto specifického dekorativního předmětu. Pojďme porovnat ozdoby našich dědů a babiček s aktuálními tvůrčími přístupy a potěšit se křehkou krásou, lehkostí, bizarností, tvarovou i materiálovou rozmanitostí tradičního dekorativního předmětu neodmyslitelně spojeného s Vánocemi.

Simonův betlém
denně kromě pondělí 
Frýdlant, Zahradní ulice
Hojně navštěvovaný je především v adventní době mechanický Simonův betlém v Zahradní ulici ve Frýdlantu. V malém domečku, který je jednou z nejstarších budov ve Frýdlantu, najdete betlémskou scénu zasazenou do místní pahorkaté krajiny Jizerských hor. Pohyblivý betlém o rozměru 4,3 x 2 m má téměř 330 objektů (osoby, zvířata, stromy, příbytky…). V adventní době, tedy od neděle 28. listopadu 2021, má otevřeno denně kromě pondělí od 10.00 do 12.00 hodin a od 14.00 do 17.00 hodin.

Vánoční výstava betlémů
24. listopadu - 6. ledna 2022
Městská galerie Chrastava
Čeká na vás více jak čtyřicet betlémů, můžete se seznámit s vánočními zvyky, s vánocemi ve světě a prohlédnout si výrobky dětí MŠ. Součástí výstavy je prodej vánočních výrobků Sdružení Tulipan, AzylPes Krásný Les, Oblastní charity Liberec – Domov pokojného stáří sv. Vavřince a prodej andílků od Veroniky Hajslové. Výstava je přístupná ve všední dny od 9:00 – 16:00 hod., v pátek 23. 12. pouze do 14:00 hod. a od 27. 12. – 30. 12. 2021 od 9:00 – 15:00.

Vánoce očima dětí
probíhá
budova radnice Liberec
21. ročník výstavy Vánoce očima dětí se koná na chodbách historické budovy radnice.

Pro inspiraci posílám čtenářům náš adventní věnec, který jsem tvořila se svou dcerou Nelinkou (5 let) z kulatiny.
FOTO: Adventní čas je tady. Pochlubte se vaším adventním věncem a inspirujte

Vánoce s KulišákemSobota 4. prosince v 15 hodinNaivní divadlo LiberecPohádka o přátelství myšky, ptáčka a uzené klobásy. Hříčka vznikla volně na motivy pohádky bratří Grimmů "O ptáčkovi, klobáse a myšce". Půvab staré předlohy spočívá nejen ve fabulačním nonsensu (myška, ptáček a uzená klobása spolu žijí a hospodaří ve společné domácnosti), ale i ve vtipné a moudré alegorii: Každý ať dělá to, k čemu se nejlépe hodí.

Moje první židovské Vánoce
Sobota 4. prosince od 19 hodin
Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Hlavním tématem hry je tedy hledání identity v rodinách s židovskou tradicí. Izraelská režisérka a dramatička Hadar Galron napsala představení přímo pro liberecké divadlo a zpracovává osudy českých židů.

Vánoční koleda
Neděle 5. prosince v v 15 hodin
Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Kouzlo Vánoc ve známém Dickensově příběhu. Obchodník Eduard Vydřigroš je lakotný. Vlastně miluje jen jedno – peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se má ale všechno změnit. Na Štědrý den se mu zjeví Duch Nevinnost, Duch Mamon a Duch Temnota. Snad zlému lakomci spadnou klapky z očí, a rozhodne se pro zásadní životní změnu.

Putování krajinou Vánoc
probíhá do 7. ledna
výstavní síň radnice Frýdlant
Jste zváni na výstavu výtvarných prací dětí z družiny ZŠ Husova na téma Vánoce. Přijít můžete ve dnech otevíracích a to od pondělí do pátku od 09:00 - 16:00.

Adventní koncert: Luděk Vele a Bohuslav Ledl
Kdy: Neděle 5. prosince v 16 hodin
Kde: Kostel sv. Antonína Velikého
Proč přijít: Adventní koncert v podání sólisty opery Národního divadla a předního českého varhaníka.