Probouzí ve vás pocit tajemna pohled na ta malá roztomilá okénka lidových staveb? Fascinuje vás precizní řemeslná práce, bez které by tyto stavby nevznikly? Nahlédněte za otevřené dveře podstávkových a hrázděných domů.

Podstávkové a hrázděné domy jsou ukázkou nejenom vesnické zástavby, ale také hornolužické architektury. V současné době se nachází na celém území obce Višňová celkem devět domů, které byly prohlášeny za kulturní památku. Jeden z domů se nachází v osadě Filipovka, další 4 ve Vísce a 4 ve Višňové. Dny otevřených podstávkových domů jsou opravdu jedinečnou příležitostí nahlédnout do obytných částí domů, kam se veřejnost běžně nedostane. Nechte se očarovat krásou lidové architektury.

Stavba letní stage v Lidových sadech.
Zbrusu nová letní scéna vznikla v Lidových sadech, chystají se koncerty i filmy

V rámci Dne otevřených podstávkových domů si prohlédnete vnitřní prostory dvou staveb ve Vísce. Dům č. ev. 1 je historicky věrohodně dochovaný a je nositelem historických stavebních konstrukcí a architektonických detailů. Domem vás provede majitelka, paní Štěpánka Kašparová. Dům č. p. 35 leží na jižním okraji obce. Byl postavený na přelomu 18. a 19. století a jeho interiérem vás provede majitel, pan Jan Štern.

Odpolední procházka Višňovou vás zavede ke dvěma stavbám. Dům č. p. 5 je nejstarším domem ve Višňové. Během oprav střechy byl na jednom z trámů nalezen letopočet 1709. Ve vnitřním zařízení domu není již nic původního, dům sám je však ukázkovým příkladem podstávkové architektury. O náročné rekonstrukci podstávky pohovoří před domem majitelé, manželé Rotterovi. Druhou zastávkou procházky bude dům č.p. 75. Toto velké stavební vzniklo pravděpodobně na přelomu 18. a 19. století. V roce 2010 zasáhla dům povodeň, současní majitelé dům postupně rekonstruují. Interiér domu je zcela upraven, zajímavé jsou především detaily stavby v exteriéru - kamenné portály a zdobné sloupy podstávky. O životě v podstávce pohovoří majitelka domu, paní Jana Doležalová.

Video Kluci z Prahy natáčeli v Českém ráji.
VIDEO: Kluky z Prahy pozval Liberecký kraj do Českého ráje, obešli toho dost

Odpolední program zakončí přednáška Mgr. Petra Freiwilliga, Ph.D.  o podstávkových domech, která se uskuteční v hostinci U Vohnoutů v Předláncích.

Každoroční akci Den otevřených podstávkových domů zajišťuje Nadace Umgebindehaus, která sídlí v Německu. Seznamuje veřejnost s fenoménem podstávkových domů a ukazuje, jak se v podstávkových domech žije dnes. Akce není limitována hranice a tak se do ní každoročně zapojuje také řada objektů v České republice (Ústecký a Liberecký kraj) i v Polsku.

Pro větší pohodlí všech, kteří mají zájem se celodenního programu zúčastnit, bude připraven autobus, který vás zaveze do Vísky, následně podle programu převeze do Višňové a do Předlánc. Po přednášce v hostinci U Vohnoutů autobus rozveze zájemce po trase zpět. Přibližná trasa autobusu: Frýdlant - Dětřichov - Heřmanice - Kunratice - Víska - Višňová - Andělka - Loučná - Filipovka - Předlánce - Poustka - Minkovice - Víska. Jízdní řád tohoto autobusu upřesněn na plakátu akce.