Dobrodružné cestovatelské výpravy se zúčastní zpěvák Xindl X, známý "gorilí táta" a zachránce gorilky Moji Marek Ždánský a dva výherci online soutěže kávové značky Mountain Gorilla Coffee z řad veřejnosti Petra Bílková a Martin Vojáček. Oba shodou okolností pracují jako ošetřovatelé primátů v ZOO – první v Hodoníně a druhý v Praze.

Cílem projektu Go za Gorilou! je podpořit organizaci Gorilla Doctors pečující o poslední zbylé horské gorily žijící v ugandských horách a spolek Bolíto, který pomáhá dětem v resocializaci po těžkých popáleninových úrazech. Účast na projektu Go za Gorilou! se mezi tuzemskými hudebníky již stává tradicí. V předchozích letech ho podpořili Kamil Střihavka, Jan Kalina ze Sto zvířat nebo Matěj Ruppert z kapely Monkey Business. Letošní ambasador projektu Xindl X dokonce v souvislosti s patronací projektu napsal i písničku Gorila z Ugandy.

Horské gorily jsou ohrožená zvířata, kterých zbývá poslední tisícovka na světě v jediné oblasti na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy. Právě tam míří expedice Go za Gorilou! Výstup do hor za gorilami je však náročný a může být i poměrně dlouhý.

Vyhořelá vila a smutné okolí. Vydejme se do doby, kdy byla chloubou.
FOTO: Vyhořelá vila a smutné okolí. Vydejme se do doby, kdy byla chloubou

Nelze předem přesně odhadnout, jak dlouho bude účastníkům expedice trvat cesta k místu aktuálního výskytu goril. Účastníci expedice Go za Gorilou! proto vyzývají veřejnost, aby na www.gozagorilou.cz a na facebokovém profilu facebook.com/mountaingorilla.cz sledovala cestovatelské zážitky jednotlivých účastníků expedice a tipovala, za jak dlouho se skupině podaří tlupu horských goril v ugandských kopcích najít. Ten tipující, jehož odhad bude nejblíže, vyhraje dárkový balíček Mountain Gorilla Coffee v hodnotě jeden tisíc korun.

Expedice Go za Gorilou! je vyvrcholením téměř půlročního projektu společnosti Mountain Gorilla Coffee, která právě z Ugandy dováží vynikající a ekologicky pěstovanou pětihvězdičkovou kávu a čokoládu. Z každého produktu Mountain Gorilla Coffee zakoupeného od září do prosince loňského roku šlo pět korun pro každou ze zmíněných organizací, celkem se takto vybralo přes sto tisíc korun.

Michal Šesták