Vzdělávání starostů a primátorů se pořádá v pravidelných čtyřletých cyklech, vždy po komunálních volbách. Vychází z Koncepce vzdělávání v oblasti krizového řízení, schválené usnesením vlády ČR ze dne 10. července 2017 a Plánem hlavních úkolů organizačních složek státu v působnosti HZS ČR pro rok 2023.
Akce se uskutečnila ve velkém sále Kulturního centra Lidové sady v Liberci, zúčastnilo se celkem 136 zástupců měst a obcí Libereckého kraje. Slovo úvodem patřilo náměstku krajského ředitele HZS Libereckého kraje plk. Michalovi Dvořákovi. V průběhu dopoledne svou účastí podpořil význam akce hejtman Libereckého kraje Martin Půta spolu s krajským ředitelem HZS Libereckého kraje plk. Janem Hadrbolcem.
Celodenní program byl rozdělen do tří bloků. První blok prezentací patřil HZS Libereckého kraje, jehož příslušníci se věnovali třem oblastem – bezpečnostnímu systému ČR, krizovému řízení, ochraně obyvatelstva a možnostem neziskových organizací v první řadě. Druhá oblast se věnovala integrovanému záchrannému systému a jednotkám požární ochrany a třetí oblast byla zaměřena na požární prevenci.
Druhý blok přednášek zajistili zástupci odboru zdravotnictví Krajského úřadu Libereckého kraje přednáškou nazvanou Krizové řízení v oblasti zdravotnictví, dále zástupce Krajské hygienické stanice Libereckého kraje s přednáškou na téma hygienická opatření při řešení mimořádných událostí a krizových situací a na závěr druhého bloku vystoupil zástupce Policie ČR s prezentací na téma problematika veřejného pořádku, migrační vlna – spolupráce s Policií ČR.
Po obědové pauze byl zahájen třetí blok, v jehož úvodu vystoupil zástupce Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj s prezentací veterinárních opatření při řešení mimořádných událostí a krizových situací. Následně vystoupili zástupci oddělení krizového řízení KÚ Libereckého kraje s prezentacemi na téma financování opatření při řešení mimořádných událostí a krizových situací, dotační fond, systém hospodářských opatření pro krizové stavy v působnosti obce s rozšířenou působností a úkoly k zajišťování obrany obcí. Na závěr získal každý účastník osvědčení.
„Věříme, že každé přednášené téma bylo pro účastníky přínosné a pevně doufáme, že oblast krizového řízení budeme v budoucnu potřebovat co nejméně,“ řekl plk. Michal Dvořák, náměstek pro prevenci a civilní nouzovou připravenost.
plk. Michal Dvořák a por. Jaroslava Benešová