Třináctého března 2024 se v Českém centru v New Yorku uskutečnila americká premiéra skladby s názvem „Iáson a Médeia" mýtus pro hoboj a harfu od Martina Hyblera. Tato bezmála půlhodinová kompozice byla představena v sále Bohemian National Hall, který pravidelně hostí české umělce z různých koutů naší republiky a přibližuje jejich díla místní početné komunitě.

V sále zaplněném převážně českými krajany, kteří žijí v Americe, zazněla nejen skladba Martina Hyblera, ale také další česká současná hudba v podání hobojisty Viléma Veverky a harfistky Kateřiny Englichové. Koncert byl zasvěceně uveden newyorským muzikologem a profesorem na New York University, Michaelem Beckermanem, který je známý svým specializovaným celoživotním zájmem o dílo Antonína Dvořáka.

Večer nebyl pouze o hudbě, v pauze došlo k pokřtění nového CD Kateřiny Englichové s názvem „As Time Goes By", kde se Martin Hybler stal kmotrem tohoto nového labelu nakladatelství Arco Diva. Martin Hybler v závěru večera krajanům představil region Turnovska a Českého ráje jako zdroj inspirace pro svou tvorbu. Celý komponovaný večer věnovaný hudbě a regionu Turnovska a Českého ráje se uskutečnil i díky finanční podpoře města Turnov, za kterou organizátoři děkují.

Mohlo by vás zajímat: KVÍZ: Jak dobře znáte historii Liberce? Otestujte svoje znalosti!

Zdroj: Liberec v minulosti a současnosti