7+1 komiksových příběhů inspirovaných skautskou historií – tak zní podtitul nové komiksové knihy Odvaha je volba, která vyšla na začátku prosince. Hlavní iniciátoři vzniku knihy kreslíř Tomáš Vovsík a scénárista Marek Steininger tím plní slib, který dali před rokem svým podporovatelům ve finanční internetové sbírce na platformě HitHit. Ta jim měla pomoci získat alespoň část prostředků na realizaci tohoto mimořádně nákladného projektu.

Čtenáři se mohou těšit na povídkovou knihu, která je provede nejdůležitějšími okamžiky českých dějin a historií českého skautingu a na přední komiksové autory. 

Tomáš Vovsík, který s nápadem přišel, vidí v knize velký přelom. „Český skauting je s komiksem spojený od nepaměti. V minulosti to byly ale hlavně krátké komiksové formáty, jako byly nejrůznější stripy, nebo seriály na pokračování, které vycházely časopisecky,“ vysvětluje Tomáš Vovsík.

A dodává: „Odvaha je volba je tedy vůbec první velkou komiksovou knihou, kterou skauti mají.“ Na knize navíc podle něj spolupracovaly špičkoví čeští komiksových kreslíři a kreslířky, z nichž každý se ujal jedné z povídek. „Těšit se můžete na Kateřinu Čupovou, držitelku ceny Muriel, Štěpánku Jislovou, kreslířku komiksu o Miladě Horákové, nebo Vladimíra Strejčka, zakladatele ilustrátorského studia Drawetc. Dále na Jana Grumla alias Slakinglizard, Vojtěcha Velického, Tomáš Chluda, Evu Bartošovou a jednu z povídek jsem maloval i já.“

Podle autora námětů a scénáře celé knihy Marka Steiningera komiks zachycuje obyčejné lidské příběhy ve zlomových dějinných okamžicích naší země od začátku dvacátého století. „I když jsou příběhy inspirované skautskou historií, kniha rozhodně není historická. Chtěli jsme naopak ukázat, že výzvy, kterým v životě čelíme, jsou podobné bez ohledu na dobu. Hlavním tématem knihy je pak otázka, co obnáší hrdinství a jakou má cenu,“ vysvětluje Marek Steininger.

Dodává, že kniha je určená jak pro děti, tak i pro dospělé a na své si přijdou i ti, kteří se skautingem nemají nic společného. Dospívající, ať už jsou skauti, nebo ne, se díky ní dozví něco o historii Československa, dospělí pak ocení především poutavý příběh a neotřelý humor.

Kniha vznikala téměř šest let a vyšla i díky podpoře více než 300 přispěvatelů z finanční internetové sbírky na HitHitu. Ti prostřednictvím předkoupení knihy a zakoupením dalších souvisejících odměn na přípravu komiksu věnovali více než 230 tisíc korun.

„Sbírku na HitHitu jsme spustili ještě v době, kdy kniha byla teprve zhruba ze třetiny hotová. Měl to být tedy částečně takový test, který dokáže, zda má vůbec vyjít,“ vysvětluje Marek Steininger. „Že si nápad získá tolik čtenářů, jsme opravdu nečekali. I proto kniha nakonec vzniká v poměrně vysokém nákladu, a to celkem 4 tisíce kusů.“ K zakoupení je přitom jak na internetu, tak i v přímo v kamenných knihkupectvích.

Nikol Klevcovova