Výstava bude pojednávat především o málo známé kapitole semilských dějin, spojené s válečnou výrobou v továrně s krycím jménem Zittwerke. Ohledně této továrny i dalšího dění existují v semilské paměti mnohá bílá místa, která se podařilo více jak dvouletým výzkumem překvapivě dobře zaplnit: Co vyráběla ona tajemná továrna? Na co se soustřeďovalo zdejší tajné oddělení? Opravdu se zde vyráběly i tajné zbraně V1 a V2, jak o tom vyprávějí někteří Semiláci? Jak změnila válečná výroba tvář města? Jaké byly osudy několika tisíců nuceně nasazených chlapců a dívek? Proč začala revoluce v Chuchelně u Semil už 3. května 1945? Jaké byly peripetie osvobození a poválečného vývoje?

Na nové výstavě bude k vidění mnoho unikátních fotografií, originální dokumentace, virtuální 3D model barákového tábora pro 1200 lidí U Čtrnácti pomocníků, tajné plány semilské výroby a také původní dobové artefakty včetně dvoumetrového monumentálního obrazu nebo částí motorů pocházejících přímo z továrny. Hlavními partnery projektu jsou Česko-německý fond budoucnosti a Státní okresní archiv v Semilech, své materiály však daly k dispozici i další instituce a jednotlivci.

Součástí projektu je i podrobná kniha Tomáše Chvátala, která vychází v muzejní edici Paměti Semilska. S otevřením muzea počítáme v úterý 26. května.

Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily