O podporu na své projekty už stihlo požádat přes 750 zájemců za celkem 130 milionů korun na bezmála 28 tisíc stromů. Přes 200 žadatelů již stihlo své výsadby uskutečnit a díky nim roste na 9 tisíc nových stromů za více než 34 milionů korun, další stovky zájemců své projekty aktuálně realizují.

O dotaci až čtvrt milionu korun mohou lidé žádat do konce dubna příštího roku, ve výzvě zbývá necelých 80 milionů. Každý měsíc přibude okolo čtyřicítky zájemců. Detaily k podmínkám výzvy jsou na webu Fondu nebo na www.sazimebudoucnost.cz v sekci finance, kde se sbírají i další soukromé zdroje na podporu výsadeb.

Sázelo se i na Liberecku. V listopadu vznikla nová alej ve Zdislavě, především z třešní a slivoní. Už loni na jaře vysázeli dobrovolníci 14 stromů v Janově Dole a sázelo se také v Mníšku, kde na čtyřech lokalitách přibylo 40 stromů. Do projektu se zapojila třeba Křesťanská ZŠ a MŠ J. A. Komenského v Liberci, na jejíž zahradě bylo vysázeno osm listnatých stromů. A hodně se sázelo i v Bílém Kostele nad Nisou. Na veřejných plochách tam bylo vysazeno 134 ovocných stromů. 

Cílem výzvy od začátku bylo nabídnout zájemcům jednoduchý mechanismus na podporu výsadeb listnáčů, včetně pořízení materiálu a zajištění důležité péče o nové sazenice. Jediná podmínka pro žadatele je prokázat vztah k místu výsadby, podporovány nejsou pouze projekty politických stran a hnutí. I díky tomu již na jaře zájemci vyčerpali prvních sto milionů, resort životního prostředí tak alokaci zdvojnásobil na dnešních 200 milionů korun.

Veronika N.