V mobilní aplikaci Skryté příběhy jsou nyní připraveny čtyři nové trasy, které mapují vpád Varšavských vojsk. Trasa nazvaná Liberecká okupace ukazuje Václava Havla, který pomáhá se svobodným vysíláním v Liberci okupovaném sovětskými vojáky.

Trasa Poslední pluk se odehrává v Holešově na Kroměřížsku, kde elitní výsadkáři cvičení pro boj v týlu nepřítele jako poslední vzdorují okupaci, trasa Modrá proti rudé v České Třebové ukazuje, jak čeští a slovenští železničáři vynalézavě bojkotovali přesuny okupačních vojsk a poslední je pražská trasa.

Liberecká trasa vede od ZOO Liberec neboli Lidových sadů, nejvýstavnější libereckou ulicí Masarykovou do centra k Liberecké radnici. Na trase minete Severočeské muzeum i Galerii Lázně, projdete kolem libereckých kasáren a Technického muzea Liberec. Více ZDE.

Všechny čtyři trasy vznikly díky spolupráci Skrytých příběhů s projektem Svoboda není samozřejmost operátora O2, který cílí na mladou generaci a snaží se jí pomoci orientovat v moderních dějinách naší země. 

 „Cesty za svobodou s Václavem Havlem, tedy pět tras, které vznikly loni díky našemu propojení s aplikací Skryté příběhy, měly velký úspěch, prošlo si je přes pět tisíc osob, a proto jsme se rozhodli i letos ve spolupráci pokračovat a připravili jsme společně čtyři nové trasy, které připomenou srpnovou okupaci,“ vysvětluje ředitel marketingové komunikace a brandu David Daneš a dodává: „Díky dlouhodobé spolupráci se Skrytými příběhy jsme našli skvělou cestu, jak zábavnou formou učit moderní dějiny a komplexně poznat naši nedávnou historii, což je již sedm let cílem našeho projektu Svoboda není samozřejmost.“

Venkovní hra Skryté příběhy je určena pro všechny věkové skupiny, a je k ní potřeba jen chytrý mobilní telefon. Aplikace je rozdělena do jednotlivých výletních tras po celé České republice a na každé je několik zastavení, kde se plní drobné úkoly, jejichž vyřešením se posouvá hráč dál.

„Geolokační hra je skvělý způsob, jak se učit dějiny jinak než sezením ve třídě. Je to vlastně audiodrama umístěné do míst, kde se minimálně část děje odehrával. Díky tomu, že musíte aktivně něco v terénu vyhledat a vyřešit, vzniká zážitek, který dnes oceňuje přes 32 tisíc herních týmů a baví děti i dospělé,“ doplňuje Dalibor Naar.

Veškeré informace k jednotlivým aktivitám jsou k dispozici na webu projektu Svoboda není samozřejmost, který se navíc propojil se vzdělávacím portálem O2 Chytrá škola, a vznikl tak zajímavý obsah k výuce moderních dějin, s cílem nabídnout studentům detailnější informace o moderních českých dějinách a pedagogům podklady pro výuku.

Michaela Zahrádková