Jedním ze zařízení tohoto druhu v regionu je Chráněná dílna Domova Harcov v Liberci, kde vyrábějí koberečky, šijí tašky, prostírání, polštáře, drobné hračky, a šály, pletou košíky, vytvářejí výrobky ze dřeva a mnoho dalšího. Dílna vznikla v roce 2006. Bližší informace o jejích výrobcích a službách jsou na webu http://www.domov-harcov.cz/.

Chráněnou dílnu provozuje také liberecké sdružení Tulipan. Jedním z jeho základních poslání je podpora samostatnosti, občanského začlenění a organizování volnočasových aktivit rozvíjejících osobnost lidí se zdravotním postižením, osob znevýhodněných na trhu práce, osob starších padesáti a mladších 25 let a těch, kteří pečují o malé děti či o jiné závislé osoby. Na stránkách https://www.sdruzenitulipan.cz/ jsou k vidění výrobky klientů Tulipanu: originální bižuterie, dekorativní a užitková keramika, drobná textilní vycpaná zvířátka nebo výrobky z ručního papíru.

Sdružení D.R.A.K., které působí v Liberci, pomáhá již od roku 2003 těm, kterým se narodilo dítě s tělesným postižením nebo lidem, jež sami žijí se zdravotním handicapem. Kromě toho podporuje také tři chráněné dílny, kde vznikají mimo jiné nejrůznější textilní doplňky, hračky či dekorační předměty. Pod značkou Regionální produkt Jizerské hory dílna D.R.A.K.u nabízí tašky s motivem kočky, nahřívací ovečku, medvídka a spoustu dalších věcí. Webová prezentace je na odkazu http://sdruzenidrak.cz/.

„Je obdivuhodné, co všechno dokáží šikovné ruce našich hendikepovaných spoluobčanů vytvořit. Jejich výrobky si na různých akcích nebo přes internet kupují lidé z celé země a zruční pracovníci z chráněných dílen tak dělají Libereckému kraji výbornou reklamu,“ uzavřel Jiří Ulvr, radní kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Jan Mikulička, Liberecký kraj