Sbírka ve Frýdlantu podpoří organizaci Domov U Spasitele středisko Husitské diakonie, který poskytuje celoroční ubytování seniorům a umožňuje jim tak prožít klidné a důstojné stáří. Díky vytrvalé a obětavé službě zaměstnanců Domova je zde prostor pro 45 klientů.

Výtěžek sbírky Domov u Spasitele využije na koupi polohovacího lůžka a matrace pro klienty. Sbírka proběhne jednak formou putovních pokladniček a jednak prodejem sbírkových předmětů. V letní části budou sbírkové předměty prodávány tento víkend, během Valdštejnských slavností se zapojením mladých lidí ze Sboru Jednoty bratrské ve Frýdlantu. V zimním kole se prodeje sbírkových předmětů ujmou studenti Střední školy hospodářské a lesnické.

Veřejná sbírka Pozvedněte slabé! byla poprvé zahájena v roce 2003 a od té doby bylo skrze ni rozděleno více než 5 milionů korun. Letos se v ulicích 11 měst Libereckého kraje a Šluknovského výběžku bude vybírat na předem určené projekty konkrétních neziskových organizací z daných měst. Místní lidé vybírají na neziskovky, které působí přímo v jejich městě, tedy co se v určitém městě vybere, to zde bude také později využito. Práci dané organizace proto mohou lidé znát z vlastní zkušenosti nebo z místního tisku.

Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě
Tipy na víkend: Valdštejnské slavnosti, Muzejní noc nebo divadelní festival

Jedná se o 21. ročník veřejné sbírky a bude probíhat v těchto městech: v Liberci, Jablonci n. N., Turnově, České Lípě, Rumburku, Novém Boru, Semilech, Tanvaldu, Frýdlantu, Chrastavě a Šluknově. Kromě letní části v květnu a červnu se bude konat také zimní část v listopadu a prosinci. Po sečtení obou částí budou vybrané peníze slavnostně předány podpořeným organizacím.

Přispět do sbírky je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87777 ve tvaru: DMS EURONISA 30, DMS EURONISA 60, DMS EURONISA 90 nebo DMS EURONISA 120. Příspěvek do sbírky pak činí 29, 59, 89 Kč nebo 119 Kč. Možné je rovněž zaslání dárcovské SMS v podobě trvalého příkazu, a to ve formátu: DMS TRV EURONISA 30 (60, 90 nebo 120). Kromě toho je možné přispět i přímo na účet vedený zdarma u UniCredit Bank v Liberci. Číslo účtu je 705 705 705/2700.

Nadace EURONISA založená v roce 1995 z podnětu libereckého sboru Jednoty bratrské od svého založení rozdělila potřebným přes 39 milionů korun a podpořila z nich 1756 projektů 340 organizací. Finanční prostředky nadace získává nejen z výnosů nadačního jmění, ale i z darů firem a jednotlivců či z benefičních akcí. Další aktivitou je veřejná sbírka „Pozvedněte slabé!“, jejímž patronem je herec Jiří Lábus. Na podporu potřebným v minulém roce nadace rozdělila mezi 34 organizací 920 000 korun.

 Jiří Helis