Myšlenka postavit v Liberci v mrakodrap není úplně nová, osobně jsem se s ní setkal  už asi před více než 20 lety. Teď se, zdá se, opět tak trochu vrací, a to v lokalitě Papírového náměstí, kde město Liberec získalo směnou docela zajímavé pozemky.  Postavit v Liberci a to dokonce v širším centru města dva obří věžáky, je určitě nápad hodně kontroverzní, ale na druhou stranu by to určitě oživilo tak trochu fádní, právě pokud jde o novou výstavbu, podobu současného Liberce.

Kdy se vlastně v Liberci něco dejme tomu právě kontroverzního naposledy postavilo? Že by spalovna komunálního odpadu v roce 1998?  Mně osobně se nápad a projekt (a viděl jsem ho pouze na obrázku) prostě líbí. Trocha světovosti by Liberci určitě neuškodila. Kdo byl v posledních letech v Londýně, musí uznat, že původně určitě hodně kontroverzní londýnské mrakodrapy přímo u Toweru v historickém centru města, nyní už k anglickému velkoměstu velmi pasují a jsou centrem pozornosti turistů málem  jako ten Tower hned vedle. 

Praha se trumfuje s Brnem, kdo má či bude mít nejvyšší budovu v ČR, do této soutěže bych asi nešel, ale mít vyšší mrakodrap než Ústí nad Labem. To by se mi docela líbilo. A aby bylo jasno, s údajným potenciálním investorem firmou Syner jsem neměl a nemám nic společného, dokonce ani na hokej v poslední době moc nechodím.

Myslím, že nápad s postavením dvou libereckých mrakodrapů je i pro současné  vedení města Liberce oříškem, který stojí zato pozitivně rozlousknout anebo ho aspoň brát velmi vážně. Určitě by ten mrakodrapový oříšek byl zajímavější než třeba výstavba parkoviště, o čemž jsem kdesi také myslím četl. Prostě kdyby se o výstavbě libereckého mrakodrapu vypsalo třeba referendum,  určitě hlasoval bych pro. Trocha světovosti by Liberci fakt nemohlo uškodit!

Jiří Němec, autor je právník a publicista