Protože hrozilo nebezpečí výbuchu, zajistila plynařská firma výkopové práce a ve spolupráci se vstřícným přístupem odboru dopravy Magistrátu města Liberce byla odkloněna veškerá doprava včetně autobusových linek.

„Začali jsme v pondělí a skončili v pátek. Nebylo to nic jednoduchého, protože jsme se museli vypořádat se starým potrubím a doslova prokousávat s nástrahami jiných inženýrských síti. Narazili jsme na staré pražce od tramvaje, protože v minulosti přes Sokolák vedla trať. Podle nás trubky byly staré minimálně 80 let, takže předválečné," uvedl František Chlum z Gasservisu Liberec.

Firma pracovala 12 hodin denně, takže výluka nebyla až tak dlouhá. „Závada byla na hlavním řadu, a aby střed města mohl být stále zásobován plynem, bylo zapotřebí využit jiných speciálních technologii propojových prací mezi novým a stávajícím potrubím," doplnil Chlum.

Finální práce na obnově povrchů byly provedeny ve spolupráci s Technickými službami města Liberec, i přes to, že byly zaneprázdněny na opravách výtluk po letošním zimním období, a vyšly plynařům vstříc aby provedli konečné povrchové úpravy včetně zaasfaltování. Doprava byla obnovená v sobotu dne 24. dubna.

Miloslav Cihlář