Chráněné dílny se pokoušeli rozjet v Hrádku nad Nisou už několikrát. Výsledkem je zklamání lidí, kteří by o práci v chráněné dílně stáli. Neuhrazené mzdy, neurvalý přístup k lidem, nesplněné sliny a výpovědi dotyčné trápí, přesto stále doufají, že přijde někdo, kdo jim pomůže a nebude za to nic chtít a nebude je chtít jen využít.

Na základě jedné své osobní zkušenosti v chráněné dílně v Hrádku nad Nisou jsem se pokusil oslovit zastupitele města a starostu se žádostí o spolupráci a zřízení dílny. Obstaral jsem i partnera, nabízel program pro dílnu, přesto nic nevyšlo. Rozhodl jsem se proto nespoléhat na podporu města. Zažádal jsem o pronájem nebytových prostor a podporu všude tam, kde mi byli ochotní naslouchat.

Jsem každý den v kontaktu s některým ze zdravotně postižených občanů našeho města. Styděl jsem se, když se mě ptali, jak to vypadá a já jim nedokázal odpovědět. Věřil jsem, že najdu podporu u lidí v našem městě. Nešlo to.

Zimní Stezka korunami stromů Krkonoše.
FOTO, VIDEO: Stezka korunami stromů Krkonoše v bílém hávu. Rozhlédněte se!

Díky podpoře Úřadu práce v Liberci a především Libereckého kraje naše chránění dílna nyní funguje. Získali jsme práci od firmy EMBA Paseky nad Jizerou. Tato česká firma vyrábí produkty zpracováním sběrového papíru. Přispívá tak k ochraně životního prostředí a v našem případě i nemalým způsobem k zaměstnání zdravotně postižených občanů, což vede k sociální stabilitě regionu. Chápe to i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. S jeho podporou jsem navázal úzkou spolupráci s odborem sociálních věcí Libereckého kraje.

Jsem rád, že se nakonec podařilo myšlenku chráněné dílny v našem městě realizovat. Za to patří velké poděkování generálnímu řediteli EMBA Marku Michálkovi, vedoucí výroby EMBA Renatě Pěničkovém a vedoucí odboru sociálních věcí Libereckého kraje Jolaně Šebkové a zaměstnancům tohoto odboru.

Dále bych pak rád poděkoval hejtmanovi Libereckého kraje Martinovi Půtovi, starostovi Hrádku nad Nisou Josefu Horinkovi, vedoucímu odboru kanceláře hejtmana Josefu Chýlemu, Vladimírovi Zajícovi z EMBA a Jaroslavu Poláčkovi.

Pavel Tarnai