V úterý 14. května se v Žitavě zahájil 21. Ročník Nisa Film Festivalu. Odstartoval filmovým snímkem Loket producentky Aslı Özarslan, který je pojmenován podle knižního románu Fatmy Aydemir. Hlavní hrdinkou je mladá žena, která platí velkou daň zato, že se snaží oprostit od stereotypů nastavených ve společnosti. Spoluautorka a představitelka hlavní role se na festivalu osobně představily a obě se účastnily besedy s tvůrci. Právě motiv žen je stěžejním tématem letošního ročníku.

Kavárenský kvíz v Turnově.
Kavárenský kvíz v Turnově trhá rekordy, chystá se dětská i letní verze

„Řada Fokus letošního ročníku festivalu se pod názvem „Female Perspectives“ věnuje ženskému pohledu na svět nejen v kině ale představí filmy, které režírovaly ženy a které vyprávějí příběhy o silných a pregnantních ženských osobnostech," uvedl mluvčí Nisa Film Festivalu Michael Lippold.

Festivalové dny se budou týkat všech třech států trojmezí a promítání tak proběhne v Německu, Polsku a České republice v celkem 19 kinosálech. Jedním z prostor, kde promítání proběhne, bude také liberecké Kino Varšava. Zde proběhne promítání snímků, na kterých spolupracovala české produkce, konkrétně filmy O něčem jiném, Moc, Manželé Stodolovi, Biomasakr a Jiříkovo vidění.

Úklid Jizerek, ilustrační foto z minulých let.
Přidejte se o víkendu k úklidu Jizerek, stačí si vyzvednout pomůcky a vyrazit

V rámci festivalového programu proběhnou také rozhovory s filmovými tvůrci, výstavy nebo soutěže o nejlepší snímky napříč žánry a mnoho dalšího. Slavností předávání cen pak proběhne 18. května v Görlitzu.

„Rybou z Nisy - soškou pro vítěze festivalu - budou kromě nejlepšího celovečerního hraného, dokumentárního a krátkého snímku a favoritů publika oceněny také nejlepší herecký výkon, nejlepší scénář a nejlepší scénografie," doplnil Lippold.

Kompletní program, vstupenky na filmová představení a další akce naleznete na webu festivalu.

Mohlo by vás zajímat: Vrtulník i hasiči. Příslušníci záchranných složek trénovali v náročném terénu

Zdroj: nprap. Roman Tesáček, GŘ HZS ČR