Kulturní památka Stará škola Křižany za posledních tři roky zvolna uniká havarijnímu stavu. Ale také se z ní stává kulturní zastávka, která nabízí pestrý a kvalitní program po celý rok. Letní multižánrový festival je vrcholem sezóny, je určen pro všechny generace včetně seniorů a dětí.

Návštěvníci se mohou těšit na stále populárnějšího písničkáře Michala Horáka, známého například z úzké spolupráce s Pokáčem, komickou revue Happy hour představí žádaný soubor Squadra Sua, který se pohybuje na pomezí nového cirkusu a divadla. Festival potěší i milovníky lesních rohů a vážné hudby. Ve školním sadu tentokrát vystoupí členové PKF – Prague Philharmonia Horn Trio.

Besedu na téma Lužických hor povede Marie Kárová, ředitelka spolku Lužické hory, neobjevený klenot severu. Menší diváci pak ocení loutkovo-plyšové divadlo Krtek Marka Sýkory, který je zároveň členem libereckého Naivního divadla. Pro děti i dospělé jsou připraveny speciální zábavné učitelské dílny se zkušenými lektory. Diváky tentokrát čeká i komentovaná prohlídka památky s novým řídícím, Igor Hnízdo v podání herce Ondřeje Bauera (Kašpárek v Rohlíku, VOSTO5), Staročeská krčma s lokálními potravinami, krásné prostředí s výhledem na Ještěd i Ralskou pahorkatinu a v neposlední řadě jedinečná atmosféra vzkvétající kulturní památky. 

„Máme za sebou nabitou kulturní sezónu, teď nás čeká její vrchol. Letošní program festivalu je plný hvězd ve svém oboru. Také jsme letos pokročili s rekonstrukcí dalších částí, takže bude na památku zase o něco radostnější pohled. A v neposlední řadě máme radost, že se z původní ruiny Staré školy tvoří místo setkávání i podještědská kulturní zastávka,“ říká nový řídící Staré školy a hudebník David Landštof.

Festival Školní tranzistor se odehraje v neděli 23. července v budově a na zahradě Staré školy v Křižanech čp. 136 v čase 14.00 – 21.00. Vstupné je dobrovolné. Víc najdete na stránkách Staré školy Křižany.

Radek Strnad