Liberecký spolek Čmelák se díky podpoře z Norských fondů zasloužil o obnovu luk mimo chráněná území v Libereckém kraji. Kvůli nevhodnému hospodaření jsou právě louky nejvíce ohroženým přírodním prostředím. V případě, že se nechají louky ladem, snižuje se jejich pestrost a začnou samovolně přecházet v les.

„Díky projektu se nám podařilo zahájit obnovu více než 20 lokalit o celkové rozloze téměř 20 hektarů. Ideální způsob péče je postupná nebo mozaiková seč, která se blíží dřívějšímu způsobu hospodaření,” uvedla zakladatelka projektu Lucie Stránská. Dále doplnila, že lidé ze spolku Čmelák se starají o podmáčené louky, kde se vyskytují české Orchideje. Patří sem okolí Nové Vsi nad Nisou, Zásada nebo Háje nad Jizerou. Dále pak členové spolku věnují pozornost lokalitám v okolí Lomnice nad Popelkou, kde se nachází vzácné druhy rostlin jako je Kosatec nebo Upolín.

Ohrožené však nejsou pouze rostliny, ale i suchomilné stráně, na kterých roste například Růže galské. K takovým oblastím patří kupříkladu Volavecká stráň u Turnova či luční enklávy na Ještědském hřebeni.

„V rámci projektu jsme také navázali úzkou spolupráci s místními botaniky a díky tomu jsme mohli uspořádat i zajímavé botanické exkurze pro veřejnost. Do prací na lokalitách se zapojilo přes 300 dobrovolníků ze škol, firem i široké veřejnosti “, uvedla ředitelka spolku Jana Bujoková.

Přestože peněžitá podpora z Norských fondů nyní končí, spolek Čmelák má za cíl se i nadále věnovat péči o místní louky.

„Nyní shání finanční prostředky a také dobrovolníky na zajištění prací v cenných biotopech. O louky je třeba se starat dlouhodobě, návrat jejich zašlé krásy může trvat i několik let," uvedl mluvčí spolku Lukáš Ráček.

Mohlo by vás zajímat: Třetí v republice: Liberecká nemocnice získala unikátní rentgen, snímá ve stoje

Nová laboratoř pohybové medicíny v Krajské nemocnici Liberec. | Video: Jiří Louda