Soubor založil v roce 1934 legendární český klavírista Josef Páleníček. Smetanovo trio patří k nejprestižnějším českým souborům a jeho členové se odkazují ke svým předchůdcům i dalším významným osobnostem komorní hudby 20. století. Jako tři významní sólisté dokazují, že základním předpokladem kvality souboru je výborná sólistická vybavenost hráčů. Proto ve svých programech často kombinují skladby pro klavírní trio se sólovými skladbami, jak to odpovídá původní slavné tradici této komorní formace.

Smetanovo trio nabídne připomenutí letos oslavovaného Antonína Dvořáka, ale uvede i díla Šostakoviče a Beethovena. Vstupenky na tento koncert jsou ještě v prodeji.  

Smetanovo trio je pravidelným hostem významných koncertních pódií doma i v zahraničí. Spolupracuje s předními dirigenty a s domácími i zahraničními orchestry. Jen v posledních letech soubor absolvoval zájezdy do Velké Británie, Itálie, Německa, Rumunska, Španělska, Švýcarska, Itálie, Jižní Ameriky a také turné po USA a Kanadě.

Novodobí Prokopové Divišové ze SPŠSE Liberec pro školní rok 2020/21 na společné fotografii se zástupci ČEZ Distribuce a vedením školy.
SPŠSE v Liberci již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Nahrávky Smetanova tria, pravidelně vydávané u Supraphonu, získaly řadu nejvýznamnějších zahraničních ocenění – opakovaně u francouzských časopisů Diapason a Le Monde de la musique nebo u britského BBC Music Magazine. V roce 2015 získalo Smetanovo trio prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu.

Přes nepřízeň pandemické situace natočilo trio v roce 2020 CD k výročí Ludwiga van Beethovena, které okamžitě přitáhlo pozornost domácích a světových médií. BBC Music Magazine nahrávku vybralo jako CD měsíce prosince 2020 (Choice of the month – December 2020). Smetanovo trio hraje aktuálně ve složení Jitka Čechová – klavír, Jan Talich – housle a Jan Páleníček – violoncello, a i v tomto složení se představí na festivalovém koncertu v Lomnici nad Popelkou.  

Pro své festivalové vystoupení Smetanovo trio připravilo program složený z trojice skladeb od klasicistního období až po hudbu 20. století. Jejich společným jmenovatelem je, že vznikla v raných tvůrčích období všech tří skladatelů – Beethovena, Dvořáka i Šostakoviče. Převratné a velmi úspěšné třetí Beethovenovo trio c moll doplní rané, ještě romatnicky laděné první trio Šostakoviče.

Cimbálová muzika Dušana Kotlára.
Cimbálovka zpod Ještědu už čtyřicet let rozdává radost

Po přestávce program nabídne Dvořákovo Klavírní trio g moll, op. 26, které odráží chmurné rozpoložení teprve etablujícího se skladatele ze ztráty vlastní dcery, dílo, které však přineslo autorovi značný úspěch a stalo se pevnou součástí komorního repertoáru českých i zahraničních souborů.  

Zbývající vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v pokladně Kulturního a informačního centra v Lomnici nad Popelkou či online na www.lipamusica.cz.

Lucie Johanovská