Propad je patrný téměř ve všech sběrných kanálech – sběr klesl ve firmách, v obchodech, ve městech a obcích. Jediné místo, kde se mírně zvýšil jsou překvapivě školy zapojené do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.

V celé České republice se v prvním pololetí podařilo vytřídit a k recyklaci předat 777,9 tun baterií. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je to o 13 % méně. Jen 3 kraje zaznamenaly ve srovnání s předchozím rokem pozitivní výsledek.

Ze sta kilogramů baterií jsme dnes schopni získat již 65 kilogramů kovonosných surovin. Z tužkových baterií získáváme recyklací ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií pak také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny pak využíváme k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, dále při výrobě popelnic, okapů, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo i hudebních nástrojů.

Sběrných míst, kam je možné nosit použité baterie, je v České republice již přes 22 tisíc. Konkrétně můžete baterie odevzdávat do červených venkovních kontejnerů, ve sběrných dvorech, dále ve všech obchodech, kde se baterie prodávají, ve školách, které jsou zapojeny do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, v některých městských a obecních úřadech, nebo též v některých firmách a organizacích, které zřizují sběrná místa na pracovištích.

Abyste nemuseli s každou baterií běhat na sběrné místo, pro skladování baterií v domácnosti je možné využít designovou krabičku ECOCHEESE. Tu si můžete zdarma objednat na www.ecocheese.cz. V nabídce jsou čtyři atraktivní designy – zelený, modrý, růžový a s rybičkou.

Jana Čechová