Podnikatelský inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC Czech Republic rozvíjí začínající podnikatelské projekty a pomáhá jim prosadit se na trhu v tuzemsku i v zahraničí. Statotest vedle finanční podpory získá technický a business mentoring. Dále také kanceláře v Praze a v Brně, kde bude moci rozvíjet svůj byznys a naplňovat podnikatelskou strategii. "Nejvíc se těším na komunitu high-tech firem, které budeme součástí a se kterými budeme i sdílet společné prostory. Mohlo by nám to posunout obzory o další světelné roky dopředu. " říká Petr Klokočník, CEO.

Statotest hlídá technickou bezpečnost staveb a struktur pomocí bezpečnostních monitorovacích čidel. Ta se připevní například k mostu a monitorují statiku objektu pomocí moderních senzorů a IoT technologií. Data jsou nahrávána do cloudu a analyzována v reálném čase. Toto v kombinaci s nízkými náklady a snadnou instalací dělá ze Statotestu produkt dostupný pro správce veřejné infrastruktury i soukromé vlastníky budov.

Inspirací pro projekt byly problémy stavebních konstrukcí v posledních letech. Konkrétně Trojská lávka v Praze, velký most v italském Janově či balvany ohrožující domy v Hřensku. „Říkal jsem si, že tomu všemu by šlo přece předejít jednoduchým sledováním a ochránit nejen domy a mosty, ale i zbytečně promarněné lidské životy,“ vzpomíná Klokočník.

Více o projektu najdete na www.statotest.cz.

Nikola Rubešová