„Před dvaceti lety jsme byli na Liberecku ojedinělá akce. Hlavně proto jsme ji zakládali, živé čtení poezie nám tu chybělo. Dnes je situace úplně jiná, a to je dobře. Literatura je v Liberci silná, žije a tvoří tu řada výborných autorů, vydávají se knihy, koná se bienále festivalu poezie a tak dále. Jsme rádi, že se Literární pozdravy staly nedílnou součástí pestrého literárního života v Liberci,“ říká organizátor Tomáš Minster.

Literární pozdravy spolupořádá SRSPŠ při Gymnáziu F. X. Šaldy a jsou součástí celorepublikového Dne poezie. Stejně jako u většiny předchozích ročníků byli i letos pozváni spisovatelé, kteří na akci zatím nečetli.

„Je až s podivem, že například Petr Borkovec bude na Pozdravech poprvé. Je to jedna z největších osobností české literatury, básník, o jehož talentu se nepochybuje. A jak vím, do Liberce se těší,“ dodává druhý z pořadatelů, Vojtěch Vaner.

Daniel Geremus. Ještěd a Kozákov. Vyvolávací cena 2 500 korun.
„Kupte si dílo autora z Liberecka a podpořte dobrou věc,“ zve na aukci Euronisa

A zve i na další literáty: „Jan Vozka je podobný případ. Liberecký básník, častý návštěvník Pozdravů, letos mu vychází už čtvrtá kniha. Ten prostě nesmí chybět. Romanopisce bude letos zastupovat Ondřej Štindl, známý i jako novinář a scénárista. Pro mnohé bude určitě překvapením i básník a teoretik Libor Staněk.“

Společně se zavedenými autory budou své texty číst také čtyři studenti, pro které bude festival vůbec první veřejné vystoupení. V pátek se představí Eliška Kubečková a Tomáš Burak, v sobotu potom Linda Halalová a Valérie Suchánková.

Na festivalu Literární pozdravy v minulosti četlo velké množství českých spisovatelů, včetně těch nejoceňovanějších, čtených a překládaných. Jmenný seznam všech účastníků je na internetových stránkách festivalu. Akci spolupořádá Sdružení rodičů, studentů a přátel školy při Gymnáziu F. X. Šaldy ve spolupráci s kinem+ Varšava a festivalem Den poezie. Partnerem akce je Podještědské knihkupectví.

Tomáš Minster