Ředitelka Turistického regionu Jizerské hory Denisa Merenusová navázala na začátku roku 2023 spolupráci s Jizersko-ještědským horským spolkem a libereckou pražírnou Nordbeans. Jizersko-ještědský horský spolek se významně podílí na ochraně přírody Jizerských hor a realizuje praktická opatření přímo v terénu. Společně vytvořili unikátní produkt turistického regionu, kávu Jizerky. Koupí kávy v hodnotě 240 korun přispěl každý 40 korunami na ochranu přírody Jizerských hor. Celkový výtěžek z prodeje kávy za loňský rok činil téměř 140 000 korun. Tyto finanční prostředky byly předány Jizersko-ještědskému horskému spolku, který je využije k revitalizaci rašelinišť, značení rezervací, kosení biologicky cenných luk a dalším záslužným aktivitám.

Podpora ochrany přírody pokračuje také v letošním roce. Visit Jizerky vydaly pexeso s fotografiemi přírody Jizerských hor. Autory překrásných obrázků jsou fotografové Radim Hlaváč a Matyáš Gál. Pexeso je možné zakoupit za jednotnou cenu 45 korun a vždy 15 korun z této částky putuje na ochranu přírody hor. Prodejními místy tohoto produktu jsou některá informační centra v Jizerkách a vybraní partneři turistického regionu. Podrobné informace najdete na www.jizerky.cz/produkty.

close Visit Jizerky. info Zdroj: Se svolením Visit Jizerky. zoom_in Visit Jizerky.

Dopady cestovního ruchu na přírodu řeší Visit Jizerky dlouhodobě. Už v minulosti vzniklo Desatero, jak se chovat v přírodě, které každého návštěvníka Jizerek seznamuje se základními pravidly chování v přírodě obecně. Protože je velmi důležité naučit vhodnému chování co nejmladší návštěvníky, vznikly v loňském roce také omalovánky Desatero, jak se chovat k přírodě. Jejich součástí jsou originální obrázky zasazené do přírody Jizerských hor. Každý z nich seznamuje děti s jedním pravidlem chování v přírodě. Omalovánky je možné zakoupit některých informačních centrech Jizerek a také přímo u Visit Jizerky.

Mohlo by vás zajímat: Letní kino, stánkaři i historická auta. Známe program Českodubských slavností

Účastníci tradičního setkání veteránů si dali sraz v areálu johanitské komendy. | Video: Deník/Jiří Louda