Přírodní rezervaci v blízkosti obce Višňová začali lidé ze spolku uklízet už v roce 2005 a od té doby ji čistí od odpadků až na pár výjimek pravidelně. Jarní období je pro čištění řeky a jejího okolí nejvhodnější – vegetace ještě nemá listí, terén je prostupnější a odpadky je snazší odhalit.

“Předpokládáme účast přibližně padesáti dobrovolníků z řad členů a příznivců JJHS a Turistického oddílu Kletr. Ti budou sbírat odpadky v celé délce toku řeky Smědé nacházející se v Přírodní rezervaci Meandry Smědé – od mostu v Předláncích až po železniční most přes řeku u osady Boleslav, což je asi pět kilometrů. Použity budou také gumové nafukovací čluny,” řekl předseda výboru spolku Pavel Schneider. Akce se bude konat i v případě nepříznivého počasí.

Sraz dobrovolníků je v sobotu 20. Dubna mezi 8:30 a 9:00 na tradičním místě kousek od vlakové zastávky Filipovka. Ideálně odjezd vlakem z Liberce v 7:34 hodin. Místo srazu zde. “Je možné se na místo dostavit již v pátek večer a přespat ve vlastním stanu, bude zde již zázemí základního táboru. Během soboty je jídlo a pití pro dobrovolníky zajištěno,” zve spolek. Hlásit se můžete na adrese horskyspolek@volny.cz nebo na telefonu 485 109 717.

S sebou by si měli účastníci vzít pracovní oblečení, případně oblečení a boty do vody (neopren). Rukavice a pytle na odpadky budou zajištěny. “Budeme rádi i za dobrovolníky, kteří budou ochotni jet jako posádka na raftu a pomáhat se sběrem a převážením odpadků z břehů.”

V PR Meandry Smědé je chráněn přírodní ráz údolní nivy podhorské řeky s přirozeně se vyvíjejícím říčním korytem, se slepými rameny a s fenoménem štěrkopískových náplavů. Toto území je pravidelně několikrát za rok zaplavováno, a právě tyto záplavy přinášejí do rezervace obrovské množství odpadků, které spláchne voda z hořeních partií povodí řeky Smědé. Odpady z celého Frýdlantska se tak hromadí v přirozených meandrech a naplaveninách, které jsou pro svoji jedinečnost chráněny v přírodní rezervaci. Pravidelní účastníci této brigády mají možnost sledovat přirozený vývoj koryta vodního toku Smědé, které je každý rok trochu jiné, neustále se vyvíjí, mění svou trasu, a vytváří tůně a slepá ramena.

Mohlo by vás zajímat: Skryté barokní poklady. Obnova baziliky v Jablonném odhalila tajemství

Bazilika v Jablonném v Podještědí prošla nákladnou rekonstrukcí, která odhalila skrytá tajemství. | Video: Jiří Louda