Liberečtí jeskyňáři připravili na sobotu 17. července už 16. ročník Speleologického dne v Panském lomu v Horním Hanychově, na kterém bude část těchto tajemství poodhalena.

Stačí jen po obědě sednout na MHD spoj č. 3 dojet na konečnou do Horního Hanychova a po té pokračovat asi 1 200 metrů (15 až 20 minut volnou chůzí) po zelené turistické značce, nebo i po informačních šipkách s logem speleologického dne do Panského lomu. Tam pro vás místní liberečtí jeskyňáři ze ZO 4-01 ČSS (České speleologické společnosti) budou pořád Speleologického den. Akce se koná od 13:30 do 17:00, příchod i odchod je možný kdykoliv.

Celou akci letos finančně podpořil Ekofond Města Liberec. Dalším tradičním sponzorem akce je pivovar Konrád, jenž zapůjčí bedny pro soutěž v bednované a poskytne i lahodné ceny pro soutěžící. Díky této podpoře je vstup zdarma. A co vše bude pro návštěvníky připraveno? Od 13:30 budou k vidění ukázky jednolanové speleologické techniky na cvičné stěně.

Dále velmi oblíbená soutěž v bednované. Jedná se o stavění bedýnek od piva na sebe, na které zároveň lezete. Je to dost náročné a tak každý kdo se dostane až na 15. bedýnku bude odměněn bezva cenu sponzora – pivovaru Konrád - vychlazené v jeskyni na tu správnou teplotu, jak z pověstného sedmého schodu.

Již tradičně největším lákadlem pro návštěvníky speleologického dne je možnost nahlédnout po bezpečnostním proškolení do vstupní propasti nepřístupné Hanychovské jeskyně, která bude i nasvětlená, což umožní vyniknutí její mohutnosti a impozantnosti. V této propasti liberečtí jeskyňáři několikrát ročně provádějí prolongační práce (jedná se o uvolňování zanesených prostor od sedimentu a kamení), i když tato jeskyně velmi neochotně odkrývá svá tajemství.

Daniel Horáček