Což potvrzují i fotografie od našeho čtenáře Jaromíra z Hlavice.

Pojďme si společně udělat radost a sestavme fotogalerii těchto drobných jarních květinek. Při procházce v okolí svého domova, na zahradě, v blízkosti řek i potoků či na okrajích lesů jistě i vy spatříte některé z prvních kvítků. Podělte se o tu krásu i s ostatními čtenáři a pošlete nám fotografie na e-mail: liberecky@denik.cz nebo přes formulář Čtenář reportér na našem webu. Rádi je zveřejníme.

Nejčastěji v těchto dnech spatříte zřejmě sněženky. Jejich druhové jméno je podsněžník. Málo se ví, že patří mezi mírně jedovaté rostliny. Její části, zejména pak cibulka, obsahují alkaloidy, které se u člověka po náhodném pozření projevují průjmem, zvracením a bolestmi břicha. V minulosti patřila sněženka mezi nejrozšířenější jarní rostliny v Česku. Nyní je řazená mezi ohrožené a částečně chráněné druhy, což je následkem především ztráty přirozeného biotopu a trhání v době květu. 

Pokud se nyní do přírody nedostanete, ale vaše domovy zdobí například různobarevné petrklíče, tulipány, hyacinty i žluté narcisky, uvítáme i fotografie těchto květin. Děkujeme!

Jaromír Košek, Hlavice